218 gazijn kan men met één oogopslag zien hoeveel patronen nog aan wezig zijn. Bij de revolver moet men daartoe de ladingsklep openen en den cylinder ronddraaien. Zelfs kan men bij het Bergmannpistool door het kanaal voor gasontsnapping in de kamer zien. Het aftrekken gaat uiterst licht, iets dat bij de revolver (met dubbele beweging) lang niet het geval is. Het Bergmannpistool is slechts 30 m.M. breed de revolver 40 en voegt zich door zijne platte gedaante gemakkelijker tegen het lichaam, waardoor het medevoeren van het wapen minder hin derlijk is. Vergelijkt men het repeteermechanisme van het Bergmannpistool met dat van ons repeteergeweerden blijkt het eerste wapen de vol gende voordeelen te bezitten. Bij het pistool is men niet afhankelijk van den patroonhouder. Is deze gedeukt dan hindert dit nietis hij verloren, dan kan toch nog een magazijnslading plaats hebben. Bij ons repeteergeweer echter luistert de patroonhouder, wat gedaante zoowel als veerkracht betreft, naar zeer nauwkeurige eischen. Het Bergmannpistool kan 6 schoten bevatten n. 1. één in den loop en 5 in het magazijnons geweer laat slechts een voorraad van 5 patronen toe. Men kan ieder daartoe geschikt moment benutten om het magazijn bij te vullen, waartoe men slechts de benoodigde patronen behoeft bij te leggen. Bij ons geweer kan dit niet anders geschieden dan door den houder met de resteerende patronen uit het magazijn te verwijderen en door een geheel gevulden houder te vervangen. Het vuren gaat veel sneller, daar de herlading automatisch is en vermoeit daardoor den schutter ook minder. Ten slotte heeft het Bergmannpistool geen uitstekende deelen aan sluitstuk en slot en eigent het zich daardoor bijzonder voor cavalerie- wapen. Bij onze repeteerkarabijn bleek de knop van den grendel bij het rijden in het gelid zoo hinderlijk te zijn, dat men het wapen, ten koste van de vuursnelheid, van eenen grendel met krommen knop heeft moeten voorzien. Maar het Bergmannpistool bezit ook nadeelen en wel lo. Er kwam bij de beproeving wel eens klemming voor van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 229