220 pistolen komen ongeveer overeen. Het sluit-mechanisme opent zich bij dat pistool niet alvorens de kogel is uitgedreven, hetgeen wel als een voordeel moet worden beschouwd. Een. middel om repeteerpistolen in repeteerkarabijnen te veranderen bestaat hierin, dat men het wapen in een stijf lederen holster mede- voert, welke holster achter aan de kolf kan worden bevestigd en zoodoende een karabijnkolf daarstelt. Dit is trouwens niets nieuws, want bij sommige revolvers is dit ook al toegepast. Echter wordt het repeteerpistool door zijne betrekkelijk vrij groote aan- vangssnelheid in dat geval een geducht wapen bij kleine doelen tot op 200 M. en groote tot op 500 M. Met de model revolver echter kan men bij gebruik van een kolf bij een klein doel slechts tot op 100 M. op een voldoend goed schot rekenen. Hoewel nu revolvers en pistolen wapenen zijn uitsluitend bestemd tot zelfverdediging, zoo is het voordeel om ze ook op eenigen afstand te kunnen aanwenden, niet te versmaden. Men denke b. v. aan afdeelingeu genietroepen, die op eenigen afstand kunnen worden ver ontrust. Moeten die dan weerloos blijven, totdat de vijand hen met het blanke wapen te lijf gaat? Ook de op post staande manschap pen, die met de revolver zijn bewapend, dienen zich dikwijls verder te doen gelden dan de schootsverheid van een revolver toelaat. Yooral voor ordonnansen eD militaire wielrijders wordt in Europa het repeteerpistool, voorzien van foudraal-kolf, aanbevolen. In het algemeen kan men rekenen, dat een repeteerpistool voorzien van foudraal-kolf dan aanbeveling verdient, indien men slechts vuur op kleine afstanden en tot zelfverdediging beoogt, en de schutter, ten gevolge van de diensten, die van hem worden gevorderd, daartoe moeielijk een karabijn kan medevoeren. Yoor de bewapening van de bediening der veld- en bergkanons zou het zich bijzonder eigenen. Een andere vraag, speciaal de klein kaliber pistolen betreffende, is deze, of daarmede wel dadelijk een man buiten gevecht kan worden gesteld. Wel vindt men van het Borschardt pistool vermeld, datde Bij het Borschardt pistool wordt een houten kolf aanbevolen, die in een lederen foudraal wordt medegevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 231