BOEKBESCHOUWING. Das gefechtsmaszige Sohieszon der Infanterie und Feldartillerie. Yon H. Rohne, General- major und Commandeur der 8 Feld-Artillerie- Brigade. Zwelte, ganzlioh umgearbeitete und erweiterte Auflage. Mit einer Tafel. Berlin 1896. E. 8. Mittlek Sohn. De vele nuttige wenken, die de bereden artillerie reeds heeft te danken aan de pen van den Duitschen generaal H. Rohne, hebben gemaakt dat deze opperofficier geen onbekende bij onze artillerie is. In het hierboven aangekondigde werk opent de schrijver vele gezichts punten over de gevechtswaarde van Infanterie ten opzichte van de artil lerie, beiden van de nieuwste bewapening voorzien, die zeker der moeite waard zijn meer algemeen bekend te worden, daar het niet onmogelijk is, dat ook hier sommige officieren zich eene overdreven voorstelling maken van het vuur der Infanterie op groote afstanden. De Generaal Rohne heeft zijne beweringen door uitgebreide proeven gestaafd, welke ons cijfers doen zien, die wel is waar onder vredesom- standigheden zijn verkregen, doch waarvan de verhouding niet veel zal worden gewijzigd, aangezien de oorlogsomstandigheden zoowel aan het infanterie-als aan het artillerieschot veel van de juistheid zullen ontnemen. Wij meenen een en ander niet duidelijker te kunnen toelichten dan hieronder te laten volgen de recensie van den Duitschen kapitein Schubert in de 10de Aflevering van de Mittheilungen iiber Gegenstande des Artil lerie- und Geniewesens betreffende bovengenoemd werk. De schrijver tracht in de voor ons liggende brochure uitgangspunten te leveren, om de schietuitkomsten naar een zelfden on veranderlijken maatstaf te kunnen beoordeelen. Hij spreekt eerst over de uitwerking van het infanterie- en artillerievuur bij het gevechtschieten en over een ratio- neele opstelling. Bij de Infanterie is de verkregen uitwerking het eenige uitgangspunt voor de beoordeeling van het schieten. Tot het verkrijgen van uitwerking speelt in het gevecht het aantal patronen een veel min dere rol dan de tijd. De schrijver houdt het voor doelmatig in de meeste

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 237