230 vervaardigde „Schietvoorschrift der Veld- Artillerie" en dit kan evenals de brochure, niet alleen ter aanschaffing voor bibliotheken, maar ook aan alle kameraden warm worden aanbevolen. Zooals men uit het bovenstaande ziet, kan alleen het vuur beneden 1000 M. door goed gedekte Infanterie afgegeven veel nadeel aan de Ar tillerie toebrengen. Doch daar juist de Indische terreinen van dien aard zijn dat het gevecht veelal beneden dien afstand zal moeten worden aan gevangen, en in ieder geval gedekte nadering zelfs voor groote tirailleur— afdeelingen mogelijk is, valt het niet te ontkennen, dat in de toekomstige oorlogen een oordeelkundig gebruik van iedere gezichte- en werkelijke dekking voor onze Artillerie een gebiedend vereischte zal zijn, wil zij niet vernietigd worden. Infanterie op kleinen afstand te voorschijn komende kan toch de Artillerie vóór zij is ingeschoten, belangrijke nadeelen toe brengen, en desnoods weder verdwijnen, zoodra de Artillerie begint raak te schieten. Een spoedig terugtrekken in eene gedekte stelling zal dan veelal het wijste zijn wat de Artillerie kan doen. Zoolang onze Artillerie echter niet in het bezit is van rookzwak buskruit, zal zij hare opstelling toch door haar vuur verraden en de vijandelijke schutters een niet te versmaden schijf aanbieden. WeltevredenJanuari 1897. A. Eene verzameling van Millitaire Wetten. Dezer dagen verscheen in het licht een nieuw boek, dat, wij twijfelen hieraan niet, binnen korten tijd zijnen weg zal vinden naar de bibliotheek van ieder Indisch officier. In een handig octavoformaat, 484 bladzijden dik, bevat het boek eene verzameling van: „de Wetten betreffende het Indisch Militair Strafrecht voor de landmacht, gewijzigd en bijgewerkt tot het jaar 1896, benevens het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch-Indië." De leeraar in het Militair Strafrecht aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda, de le luitenant der infanterie P. P. C. Collette en de adjudant van den Gouverneur dier Akademie, de l6 luitenant der artillerie W. Yerhey zijn de samenstellers van de Verzameling. Achtereenvolgens zijn in de Verzameling opgenomen: a de Provisioneele Instructie voor het Hoog Militair Gerechtshof van Nederlandsch-Indië; b de rechtspleging bij de landmacht; c het reglement van krijgstucht of discipline voor het krijgsvolk te lande;

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 241