235 Eene tweede Noot van de Samenstellers der Verzameling op dezelfde bladzijde no. 154 van hun Werk voorkomende, vermeldt, dat de spelling der militaire strafwetten door hen eenigermate is gemoderniseerd geworden. Moet het nu ook al zijn ten spijt van den Leidschen professor van der Hoeven, die, zie bladzijde 89 van den Militairen Gids, zesden jaargang, 1887, van geene de minste afwijking van den officieelen tekst hooren wil en die dan ook eiken gewijzigden tittel of jota contrabande noemt, de toekomstige bezitters van de „Verzameling" kunnen ten deze vol komen gerust zijn. Het moderniseeren van den oorspronkelijken tekst toch is alleen daar geschied, waar spelfouten naar de hedendaagsche schrijfwijze het oog al te onaangenaam aandeden. Zoo is b. v:, Commanderende officier in Commandeerende officier, preventive in preventieve, trouwloze inzigten in trouwelooze inzichten veranderd, u. s. w. Zelfs aan de punctuatie is niets veranderd geworden, zoodat de hier en daar aangebrachte wijzigingen in de spelling hoegenaamd geen invloed kunnen hebben op de interpretatie van eenig wetsartikel. Omtrent artikel 153 eindelijk van het Crimineel Wetboek maken de samenstellers in eene Noot eene aanteekening, die blijkbaar op een mis verstand hunnerzijds berust. De mogelijkheid van twijfel, waarop die Noot doelt, bestaat althans naar onze zienswijze niet. Ten slotte nog een enkel woord over de exploitatie van de Verzameling. Volgens het Recueil Militair van het Nederlandsche leger is deze in een fraaien, linnen band gebonden verzameling, slechts voor de depar tementen van algemeen bestuur en voor het leger voor de som van f 2.40 verkrijgbaar. De particuliere boekhandel schijnt dus in den verkoop van het boek werk niet gemoeid te zullen worden en zal derhalve de officier van het Indisch leger het alleen langs den officieelen weg kunnen machtig worden, of van de administratie van de Koninklijke Militaire Akademie te Breda, of van het Ministerie van Koloniën. Wij zouden dien maatregel bejammeren, omdat deze, zij het ook minder dure weg, den officier meer moeite veroorzaakt en meer tijd in beslag doet nemen, dan wanneer hij zich daartoe slechts tot zijn boekhandelaar te wenden heeft. K* Breda, 19 October 1896. gepens kol

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 246