252 een ordelijken en wettelijken toestand aan de kust is echter een Nederlandsch belang. De ondervinding zal ons moeten leeren, wat door ons in dit opzicht kan worden gedaan zonder onmiddellijk tot wapengeweld over te gaan. Eerbiediging zooveel mogelijk van de legitieme rechten der verschillende hoofden in de Onderhoorig- heden, waartegen onzerzijds in A.tjeh herhaaldelijk werd gezondigd, zal vaak niet altijd het gebruik der wapens kunnen voorkomen. In onze pogingen, een ordelijken en wettelijken toestand te scheppen, zullen we natuurlijk door sommige hoeloebalang's worden tegen gewerkt, die er belang bij hebben, dien middeleeuwschen toestand te doen voortduren. Zoolang die roofridders hun gebied aan de kust hebben, kunnen wij hen met onze beperkte middelen nog tot rede brengen. De tuchtiging van Pedir's hoofdplaats was daar in 1887, veertien jaren na het gebeurde (81 December 1873) nog niet ver geten. Met het oog op die middelen wordt echter de tuchtiging moei lijker, wanneer het gebied van den wederspannigen hoeloebalang meer in het binnenland is gelegen. VII. Politiek. Het oorlogsplan is ondergeschikt aan de politiekdie gevolgd wordt. Politiek van den oorlog en Oorlogspolitiek. Mili taire politiek. Algemeens beschouwingen over de bevoegdheid van den opperbevelhebber. De staatkunde, die de kunst is om den staat of een onderdeel daarvan naar behooren te besturen en de belangen er van te behar tigen, is op het eigenbelang van den staat of het staatsbelang ge baseerd. Natuurlijk houdt zij rekening met de hoofdbeginselen dor christelijke zedeleer; maar wat de eene staat eerlijk noemt, is in de oogen van de tegenpartij aan haar eigenbelang denkende vaak oneerlijk en omgekeerd. De staatkunde is boven alles geene gevoels- quaestie; zij vraagt steeds: wat eischt het staatsbelang. De staat is het vaderland. Patriae to tus et ubique. De staatkunde is ook geene positieve wetenschap, op vaste regels steunende, waartegen niet zonder gevaar kan worden gezondigd. Ofschoon zij de ge schiedenis tot leidraad heeft, hangt in de toepassing van de regels,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 263