255 Is eenmaal door de regeering het te bereiken doel aangewezen, zijn door haar de grenzen aangegeven, die niet mogen worden over schreden, is b. v. zooals voor Atjeh van 1884 tot 1896 feitelijk het geval was het oorlogvoeren met een beperkt doel een gevolg van de toen door de regeering aangenomen politieke gedragslijn, dan is het programma der hoogste militaire autoriteit vrij wel afgebakend en de militaire gedragslijn in algemeenen zin bepaalddan ontwerpt de militaire bevelhebber daarnaar zijn plan. Dat zijne handen, wat de uitvoering zijner taak betreft, ook dan zoo weinig mogelijk moe ten worden gebonden, zal wel door niemand worden gewraaktdoch het blijft altijd wenschelijk, dat hij, buitengewone gevallen uitge zonderd, binnen de perken zijner bevoegdheid wordt gehouden. Militaire operatiën zijn aan het staatkundig programma onderwor pen. De regeering mag zich de leiding van den oorlog niet uit de handen laten nemen. Het is eene anomalie, dat de Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden zoo weinig mogelijk aan die leiding zou moeten worden onderworpen, maar het is tevens zéér moeilijk, aan te geven tot hoever leiding en controle moeten gaanwant om te leiden en te controleeren wordt de kennis vereischt van de politiek en de combinatiën van den oorlog alsmede van de eischen der oorlog voering. De Indische regeering mist ten eenenmale die kennis; zij moet dus afgaan op de adviezen van den Commandant van het Legermaar zij was het wat het oorlogsbeleid in Atjeh betrof zeer vaak met dien deskundige niet eens. Gouverneurs-Generaal van Ned.-Inóië, die als Lincoln bekenden, die kennis niet te bezitten, heeft de geschiedenis tot dusver nog niet genoemd. In de gedenkschriften van Grant leest men: „In my first interview with Mr. Lincoln alone he stated to me that he had never professed to be a military man or to know how campaigns should be conducted, and never wanted to interfere in thembut that procrastination (1) on the part of commanders, and the pressure from the people at the North and Congress, which was always with him, forced him into issuing his series of „military orders" one, two, three, etc. He did not know but they where all wrong, and did know that some of them were. All he wanted or had ever wanted was some one (1) Besluiteloosheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 266