262 hunne bekwaamheid, maar vooral aan hun karakter worden buiten gewoon hooge eischen gesteld. De Gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden kan hun zelden gedetailleerde bevelen geven. Hun oordeel en hunne beschikkingen moeten zijne aanwijzingen aanvullen. De onderbevelhebbers hebben dan ook gedurende den geheelen oorlog eene groote rol gespeeld. De keuze dier onderbevelhebbers blijft dus altijd eene moeilijke. Het bij het Departement van Oorlog aan genomen stelsel van toerbeurt, dat periodiek den Gouverneur van Atjeh zijne officieren ter beschikking stelt, maakt dat zijne keuze in den regel zeer beperkt ishij heeft slechts de personen te gebruiken, die hem worden toegevoegd. Dat teleurstellingen de gevolgen daar van zijn, ligt voor de hand. De oorlogspractijk stelt hooge eischen zelfstandigheid, individualiteit, initiatief, wilskracht; een drang om daar, waar men buiten controle staat of de gewenschte bevelen of bepa lingen ontbreken, uit zichzelven en op eigen verantwoordelijkheid, de toevertrouwde krachten in de richting van het aangewezen doel tot volle ontwikkeling te brengen. In eiken Indischen oorlog is er groote wrijving en stuit men bij het geven van bevelen op allerlei bezwa ren. Slechts dan kan er op eene goede uitkomst worden gerekend, wanneer de onderbevelhebbers, daar waar de opperbevelhebber zwijgt, in zijn geest weten te handelen. In elk leger, maar vooral in het Indische, en in eiken oorlog, maar vooral in den volks-oorlog zijn officieren hoog noodig, die uit eigen beweging de uitvoering der lei dende gedachte trachten te bevorderen en op eigen verantwoordelijk heid elke zich voordoende gelegeuhied aangrijpen om tot het algemeene doel een schrede nader te komen en dus uitmunten in besluitvaardigheid. Van alle officieren eischte de Generaal Hoche: „Les officiers en general ne sauraient trop se rapprocher de l'habitant des campagnes; c'est principalement par la persuasion et la douceur qu'il se soumettra; cependant il ne faut pas de faiblesse: qu'ils soient circonspects, afin qu'on n'ait jamais a leur reprocher un seul abus d'au- torité; ils doivent être fermes et vigilants; mais sans passion, et surtout eviter de venger des querelles particulières." Moet men in een volksoorlogdie op eene opinie berust, welke men trachten moet voor eene andere te doen plaats maken en waarin de vijand aangevoerd wordt door mannen van hoofd en hartzéér

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 273