275 surpris d'apprendre qu'un coquin comme Cavalier, delalie (l)dupeuple et qui ne s'est fait connaitre que par des crimes et par sa révolte contre, son roi, parvienne a faire sa paix avec son souverain, et qu'elle se traite aujourd'hui dans une conference entre ce miserable et le maréchal de Villars." De poiitiek moet over gemoedsbezwaren kunnen zegevieren. Villars begreep, dat men tegenover zijne vijanden dikwijls verplicht is over te gaan tot „des démarches extérieur es et inespérêes qui puissent les flatter et les toucherEngelsche bevelhebbers in Britsch-Indië als Adam, Malcolm en Oehterlong achtten het niet beneden hunne waar digheid met freebootersthe banethe scourge and the opprobrium of India" als Namdore Khan, Karim Khan en Mirab Khan in onder handeling te treden. (2) Wie aan politiek doet, denkt liefst onmiddellijk aan het „verdeel en heersch." Wat beteekent deze gevleugelde uitdrukking? Men heeft daarvan het een en ander op de schoolbanken gehoord. Moet men om te üeerschen in een toestand van eensgezindheid verdeeldheid zaaien of moet men, willende heerschen, van eene bestaande staat kundige indeeling eene andere maken? De Generaal van Swieten schreef „Het was in het belang onzer staatkunde te Atjeh het beginsel toe te passen van verdeel om te heerschen." Wij hadden, volgens anderen, voor het divide et impera een vruchtbaren bodem kunnen vinden in 1. de onderlinge verhouding der stammen, waarin het Afjehsche volk verdeeld is; 2. den naijver tusschen de geestelijkheid en de adathoofden; (1) Heffe. (2) Toen de Generaal van Tejjn met Toekoe Oemar in onderhandeling wilde treden, schreef hij aan den Gouverneur-Generaal bjj missive van 27 Juni 1888 dus nog slechts twee jaren na het gebeurde met de Hok Canton om ons rechtsgevoel te doen zwjjgen" en, uitsluitend mot het oog op ome politieke belangen, aan Toekoe Oemar, indien hij de overtuigende bewijzen mocht hebben geleverd van mede te gaan in de richting, welke het bestuur voorstaat, te eeniger tijd volledige vergiffenis te verleenen. (Mededeelieg van den Minister Tan Koloniën aan de Eerste Kamer der 8taten-Gene- raal. Zie Handtlicgen, 18961697, pag. 17).

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 286