- 280 Heeft de man eenige vaardigheid in het zwemmen gekregen, dan wordt hij geoefend in het zwemmen met het paard, n. 1. door zich met één hand ongeveer in het midden van den manenkam aan de manen vasttehouden. Bij dit zwemmen moet hij steeds het paard vasthou den, aan den kant waar de stroom vandaan komt, de andere hand houdt losjes den teugel. Langzamerhand wordt de afstand vergroot en zijn manschappen en paarden voldoende individueel geoefend, dan wordt er in afdee- lingen gezwommen. Dit wordt meestal gedaan in open colonne met drieën. De tus- schenruimte der paarden in elk gelid bedraagt 9 X, terwijl de gele deren een afstand hebben van 12 X, om dringen en daardoor on gelukken te voorkomen. Zoodra de paarden, te water zijnde, grond onder zich verliezen, laten de manschappen zich aan de stroomzijde zachtjes van het paard glijden en zwemmen of laten zich meetrekken, terwijl zij met één hand de manen vasthouden. Zoodra het paard in het water weer vasten grond voelt, stijgt de ruiter te paard. Al deze oefeningen hebben op het ongezadeld paard plaats. Ten einde de oefening in het oversteken van rivieren, met behulp van booten of vlotten te beoefenen, rukt de afdeeling steeds in marschtenue uit, de paarden volledig bepakt. Een patrouille onder een officier wordt vooruit gestuurd om het noodige materieel bij elkaar te haleneen regiment zendt tot dit doeleinde steeds zijn bereden sappeurs vooruit. De afdeeling rijdt in colonne met drieën op de rivier aan, op eenigen afstand ervan wordt halt gehouden, de paarden afgestangd en afgezadeld, de manschappen ontkleeden zich en brengen equipe- ment en harnachement naar de booten, welke op een 50 X verder op stroomafwaarts liggen. Vervolgens wordt in open colonne op de boven beschreven wijze de rivier naast de paarden overgezwommen. Dubbel snel gaat deze oefening, wanneer men de paarden met kudden tegelijk los in het water drijft, voorgegaan door eenige goedzwemmende paarden en ruiters.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 291