282 slechts bij hooge uitzondering toe over, de manschappen te laten z wemm en en gebruikt men vlotten of booten, waardoor ook de niet- zwemmers mee kunnen komen. In dit opzicht zal dus de russische Cavalerie, die deze hulpmiddelen in vele gevallen kan ontberen, boven die van hare tegenpartij staan. Duitschland. Ook in Duitschland heeft men in de laatste jaren meer en meer de aandacht aan deze oefeningen der Cavalerie gewijd; vooral met het oog op een oorlog met den machtigen oostelijken nabuur werd dit onderricht noodzakelijk. Men beschouwe slechts den hydrogra- phischen toestand van Polen, om te zien, dat het aantal rivierovergan gen daar gering is. Met al het brugmaterieel van een armeecorps kan men b. v. slechts bij zeer lagen waterstand op enkele plaatsen de Niemen, Weichsel, Boeg, Narew of Bober overbruggen; bovendien liggen deze rivieren betrekkelijk zeer dicht bij elkaar. Zelfstandige Cavalerie moet in dit opzicht dus wel in zulke streken op eigen krachten bouwen. De le Luitenant der kurassiers H. von Hartmann, zelf een goed zwemmer (Hij zwom in 1889 met 19 man te paard dwars over den sterk gezwollen Oder, nog wel liefst onder een pijler-brug door; de afstand bedroeg 950 Meter) heeft reeds in 1890 zijne gedachten omtrent het zwemmen der Cavalerie in eene brochure neergelegd, welke arbeid ook in het fransch vertaald als zoodanig in de militaire fransche literatuur een unicum is. Hij is voorstander van het zwemmen van menschen en paarden en wil alleen equipement en harnachement op vlotten of booten laten overbrengen. In zijne brochure geeft hij in de eerste plaats wenken omtrent de keuze der oefenplaats en van het onderwijzend personeel. De verschillende hoofdstukken laten zich als volgt verdeelen. 1° Het zwemmen van man en paard afzonderlijk aan de lijn, daarna van den ruiter „k poil" op het paard gezeten, aan de lijn. Hierbij dient de ruiter zich, onmiddellijk wanneer het paard grond

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 293