284 paard meer in verticale houding komt, wanneer het begint te zwemmen. De ruiter klemt dan onwillekeurig de knieën vast, waardoor de zoo noodige vrije ademhaling van het paard zeer sterk belemmerd kan worden; alles dus ten nadeele van een goeden afloop der onder nomen overtocht. Ook het Engelsche reglement (zie later) wijst er uitdrukkelijk op, als men ongeoefend is niet in den rijzit te blijven om het paard niet te hinderen, wanneer men zonder zadel rijdt, terwijl alleen goede zwemmers, menschen en paaiden, geheel uitgerust mogen zwemmen, waarbij de ruiter in den zadel blijft. Zelfs door zich Blechts met 2 vingers vast te houden kan men zich kalm door een goed zwemmend paard laten voorttrekken. Ook het laten afhangen der teugels dan wel het aanhouden van den trensteugel is verkeerd. In afhangende teugels kan het paard verward raken. Houdt men een teugel aan, dan kan bij een onwillekeurige bewe ging er aan, het paard in het water achteroverslaan, tot groot gevaar van den ruiter; (een dergelijk geval werd door mij persoonlijk bij gewoond, de ruiter werd half dood onder het paard uit het water opgevischt). Het beste is dus een zoodanigen knoop in de teugels te leggen, dat die op 't midden van den manenkam komt te liggen. Voor 't besturen onder 't zwemmen is eene flauwe aanraking aan den teugel voldoende, of liever nog een tikje of wat water tegen den neus van het paard, dit laatste voorzichtig om geen water in het oor van het paard te werpen, waarvoor het zeer gevoelig is. 7°. Het oefenen met niet- zwemmers. Hiervoor heeft men 2 booten noodig en een kalm goed zwemmend paard. Het paard en de zich -daaraan vastklemmende ruiter zwemmen ieder aan een aparten lijn, welke in de booten vastgehouden worden. Heeft de ruiter op die manier een rivier overgezwommen, dan gaat hij nog eens terug, doch nu het paard los, de ruiter blijft aan de lijn gevolgd door een boot. Op deze manier zijn alle manschappen van het 3e eskadron van het kurassierregiment "Wurtemberg. de Oder, 250 M. breed, over gegaan. Slechts '/3 der manschappen kon zwemmen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 295