286 watertrens aan, terwijl in elke boot 6 man met de harnachementen plaats namenaan elke zijde van de boot zwommen 3 paarden. Elke boot gebruikte 5 minuten om overtekomen en het geheele eskadron was in 20 minuten over. Den 14 Juli 1892 hield het Lijfkurassierregiment Groote Keurvorst No. 1 eene dergelijke oefening op den linker Oder-oever bij Teschen, waarbij uit gerequireerd materiaal een loopbrug werd samengesteld. Een half eskadron zwom „k poil" den 200 M. breeden Oder over (Harnachement en equipement werd over de brug vervoerd). De andere helft van het eskadron liep over de brug, de paarden zwemmend aan de hand houdend. In 1 1/2 uur was het eskadron over; deze oefening duurde dus vrij lang. De 4 andere eskadrons werden in booten overgezet, 6 man in elke boot, de paarden langs zij zwemmend. Terugkeerend joeg men de paarden in kudden van 50 te water voorafgegaan door enkele manschappen te paard; de overigen volgden met het harnachement in de booten. In 20 minuten waren deze 4 eskadrons over. In September van dat jaar werden er proeven genomen te Berljjn met de opvouwbare booten uitgevonden door den engelschen geestelijke Berthonwelke, daar zij zeer licht waren, uitstekend voldeden. De berichtgever voegt er eenigszins humoristisch bij, dat het gewicht der beproefde booten wel zou toelaten, ze op een pakpaard te vervoeren, daar zij 90 K.G. wogen of niet meer dan „ein dicker Major", doch de afmetingen verzetten zich daartegen. In den zomer van 1894 vond weder eene groote oefening plaats op de Unter Elbe bij Lüneburg, door het 2e Hanoveraansche dra gonder regiment No. 16. Er zou van het dorp GlÜBingen naar Arteburg aan de overzijde worden gezwommen, terwijl eene kleine onderstelling aan deze oefe ning was vastgeknoopt. Eerst gingen eenige kleine patrouilles te water en zwommen gepakt en gezakt naar den overkant, welke zij bezet hielden; er stond een zeer snelle stroom. De rest van het regiment volgde in booten, in elk waarvan 6 man met de harnachementen zaten. De meeste paarden zwommen

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 297