288 de paarden elke rivier van middelbare grootte en stroomsnelheid kunnen overtrekken. Oostenrijk. In Oostenrijk waren reeds geruimen tijd verschillende kleine op zichzelf staande proefnemingen gehouden, toen in 1895 ter gelegen heid der groote keizermanoeuvres, in de omstreken van Pesth, besloten werd eene proefneming op groote schaal te houden van verschillende bestaande en nieuw uitgevonden hulpmiddelen. Evenals Rusland en Duitschland, en om dezelfde redenen ziet Oostenrijk in, dat de cavalerie in het zelfstandig overtrekken van rivieren dient geoefend te worden. Op den 18en en 19en September hadden deze proeven plaats en wel op de Theiss dicht bij Zenta\ daarvoor waren oen brigade cavalerie en eene rjjdende batterij aangewezen, terwijl eene veronderstelling aan deze oefening werd vastgeknoopt. In beproeving kwamen daarbij 1° De opvouwbare boot van waterdicht linnen syst: van the Reverend Berthon, dus van bekende constructie en gebruik. 2° De mondzak van waterdichte stof, uitgevonden door den kapi tein Bekessy. Deze uitvinder had de volgende regelen voor het gebruik gegeven. De mondzak dient voor dagelijksch gebruik en tot meevoeren op marsch van het ration haver. Wil men de mondzak gebruiken voor het oversteken van rivieren, dan wordt ze met hooi, stroo, bladeren of een paardendeken ge vuld en zorgvuldig gesloten. Yan 4 mondzakken, B sabels en een fouragestrik, wordt een uit stekend vlot vervaardigd waarop men het harnachement kan leggen. 4 man kunnen zich tevens, cheval" op de zakken plaatsen, terwijl zij hunne zwemmende paarden aan de Jonge vasthouden. Het vlot wordt met een boom of stok afgeduwd tot de paarden grond verliezen, als wanneer zij het vlot van zelf voorttrekken. Het in elkaar zetten van het vlot, van af het afstijgen der man schappen, tot het te water laten duurt 8 minuten, evenzoo het weer uit elkaar nemen en opstijgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 299