289 3° De waterdichte schuiltent (tente-abri) eveneens van zeildoek en ook uitgevonden door den kapitein Bekessy. De tent bestaat uit 2 deelen, die samengevoegd beschutting in het bivak aan 2 man opleveren. Elke helft wordt door een man te paard meegevoerd. Wil men de tente-abri gebruiken tot oversteken van rivieren, dan kan van elk deel een waterdichte zak gemaakt worden, het verder gebruik is dan als van den mondzak onder 2. 4° de caoutchouczak uitgevonden door den Lt. kolonel Erbes van het 4° Keg. Dragonders. 5° de caoutchouczak uitgevonden door den technicus Abele. Deze zakken (4 en 5) zijn bjjna ingericht als die onder 2° genoemd, maar zij zijn grooter, en moeten worden opgeblazen en vervolgens hermetisch gesloten; zes zakken met planken of latten belegd en met touwen aaneen gebonden vormen een goed vlot. Omtrent den uitslag der proefnemingen valt het volgende meê te deelen. De Theiss was ter plaatse 200 Meter breed en in het midden over een 40 Meter breedte 4 Meter diep. Het bed der rivier was modderig aan de kanten, de stroomsnelheid bedroeg 1/3 Meter per seconde. ad 1. de opvouwbare boot, hoewel goed voldoende, heeft het be zwaar, dat de cavalerie hierdoor genoodzaakt zou worden zich door voertuigen te doen vergezellen, ten nadeele van hare beweegbaar heid, daartegenover staat, dat het overzetten met booten, vooral waar het groote afdeelingen betreft, veel tijd bespaart. Ook de voertuigen van den gevechtstrein der cavalerie kan men op deze gekoppelde booten overbrengen en de booten ook door middel van gerequireerde planken en ladders als pontons dienst laten doen, om er een loopbrug van te maken over niet al te breede rivieren. Er werd evenwel nog opgemerkt, dat de verkregen resultaten niet zoo goed waren als die door de Commissie te Buda-Pesth bij beproeving over den Donau verkregen. (Deze resultaten ben ik niet te weten kunnen komen). ad 3. Ook de tente-abri vond men wel wat zwaar; zij vermeer derde de bepakking van den ruiter niet onaanzienlijk, overigens voldeed ze zeer goed ad 4 en 5. Wat betreft de Caoutchouc zakken, vond men, hoewel

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 300