294 en hebben garnizoen; daarenboven worden ook nog de aanlegplaatsen der booten, de militaire spoorbanen en de Muradbronnen door een aantal kleine forten, voor het meerendeol slechts stormvrije steenen gebouwen uit Nijlklei vervaardigd, beschermd. Op den rechter Nijloever, tusschen de rivier en de Roode Zee, wonen bevriende stammen Arabieren, terwijl de linkeroever onbe woond is. In beide landstreken belasten deze stammen, Kababisch, Bischara en Ababdeh zich met den veiligheidsdienst. Ze worden bezoldigd door de Egyptische regeering, krijgen vuurwapens en mu nitie, doch moeten een kameel meebrengen en voor hun verpleging zorgen. Gedurende den veldtocht, dien zij op de beide vleugels van het expeditionnaire korps meemaakten, werden zij meermalen onder de bevelen gesteld van Engelsche officieren. Nog dient de aandacht gevestigd te worden op een verzwarende omstandigheid voor de expeditie n. 1. op de gescheiden ligging der beide operatie-tooneelen n. 1. dat in het Nijldal, waar de beslissing moest vallen en dat bij Suakim, waar de Egyptische troepen zich meer of minder tot het defensief moesten bepalen, zoolang er nog geen sprake was van den concentrischen opmarsch tegen Omdurman. Dat een zoodanig geval wel degelijk overwogen was, kan men wel aannemen, daar er anders geen aanleiding zou hebben bestaan om tegenover de betrekkelijk zwakke krachten van Osman Digma zoo veel Indische troepen een volledige gemengde brigade te stel len, gelijk geschied is. Als operatie basis voor de expeditie tegen Dongola moet men de militaire provincie en meer in het bijzonder de legerplaats van Wa- dyhalfa beschouwen, waar zich tegelijkertijd het hoofdkwartier van het Nijlleger bevindt. Yoor een veldtocht tegen den Mahdi kon de Engelsch-Egyptische regeering beschikken over I Het Engelsche occupatieleger in Egypte sterk rond 5300 hoof den. Omtrent deze sterkte loopen de in de verschillende bronnen vervatte berichten zeer uiteen. Hauptmann Le Juge stelt haar voor den lsten Januari 1895 op: 4 Bataljons Infanterie (inbegrepen 1 compagnie bereden infanterie), Regiment Cavalerie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 305