300 Koscheh, dat den verderen opmarsch tot basis moest dienen, door te trekken en tegelijker tijd ook de noodige voorbereidingen te treffen om de stoombooten over de stroomversnellingen van den 2ie1 water val te kunnen voeren. Ondertusschen was echter de cholera, die reeds maandenlang talrijke offers in Beneden-Egijpte geëischt had, ook in de militaire provincie en over de grenzen uitgebroken; ze maakte echter bij voorkeur hare sl achtoffers onder de inheemsche bevolking. Onder de troepen kwamen de meeste gevallen voor bij de Soe- dansche troepen met hun gevolg en slechts enkele gevallen onder de Egyptische en Europeesche. Daar er te gelijkertijd buikloop ontstond, zoo moest men meermaals de bivakplaatsen wijzigen en zelfs tot een verplaatsing van uit het Nijldal verder op de woestijn in overgaan. Op den 4den Augustus eindelijk kon de spoorbaan tot Koscheh voor het verkeer geopend worden, waarna ook de inrichting der magazijnen goeden voortgang maakte Toen vervolgens tot en met den 15den Augustus de onderdeelen van de eerste uiteenneembare stoomboot daar waren aangekomen, werd direct met het in elkander zetten daarvan begonnen, daar men in den tusschentijd ook gereed was gekomen met de werkplaatsen, waarvan de oprichting voor dit doel was voorbereid. Jammer genoeg had nog op het laatste oogenblik bij de vaarproeven een ongeluk, het springen van een ketel, plaats, hetgeen een vertraging der in dienststelling van deze boot tengevolge had. Ook het transport der overige stoombooten over de stroomversnellingen van den tweeden waterval werd vertraagd door den lagen waterstand van de rivier; het hcoge water toch was buitengewoon laat en langzaam ingetreden, zoodat de rivier pas vier weken later dan in andere jaren den ver- eischten stand bereikte. Ook toen was de arbeid nog zeer bezwa rend en nam zij veel tijd weg. Zij begon den 2den Augustus onder leiding van overste Hunter en slechts met onbeschrijflijke moeite ge lukte het om den 23sten Augustus een flottille van vier bewapende kanonneerbooten en drie transportstoomschepen over de stroom versnellingen stroomopwaarts tot Koscheh te brengen, waar reeds vroeger 200 zeilschepen voor het verkeer beschikbaar gesteld waren. Nog denzelfden dag werd, zonder tijd verloren te doen gaaD, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 311