305 - De kanonneerbooten bekwamen nu eveneens last om den terug- gaanden vijand te vervolgen en de inwoners der verschillende plaatsen tegen geweldenarijen te beschermen. Nog juist bijtijds bereikten zij El-Debbeh om een aantal aanzienlijke inwoners der provincie te be vrijden en te verhinderen, dat zjj in gevangenschap gevoerd werden; ook bezetten zij in den voormiddag van den 24sten September het fort, dat bij hun nadering door de bezetting verlaten was. Een der kanonneerbooten zette de vervolging nog tot Merawi voort, dat op den 26sten September bij het aanbreken van den dag bereikt werd. Ook hier trok een klein getal vijanden onmiddellijk af, zoodra de boot naderde "V olgens alle berichten en volgens de meldingen der vervolgende troepen was de terugtocht der Derwischen meer en meer in een wilde vlucht overgegaan. Alle verband was verbroken en opgelost in kleine troepjes ging een gedeelte van El Debbeh naar Omdurman, andere gedeelten van Merawi door de woestijn en door het Nijldal naar Berber terug. Aan het ingespannen streven der vervolgers gelukte het intusschen om meer dan 3000 vijanden, waaronder mannen, vrouwen en kinderen, over te halen om zich over te geven. Voorloopig werd een kanonneerboot bij El-Debbeh gestationneerd, welke tot taak heeft op de rivier te kruisen en de maatregelen van den tegenstander, die, naar het heet, Abu Hamed, Berber en Omdurman zal bevestigen, in het oog te houden. Bovendien werd de 2de Infanterie brigade met 3 Escadrons, 4 Compagniën kameelruiterij en een batterij uitgezonden om Handek, El-Debbeh en Merawi, allen aan den Nijl ge legen, te bezetten. Eerstgenoemde plaats is van belang als etappe voor de verbinding met Dongola, de twee anderen zijn van gewicht in strategischen zin als uitgangspunten van de karavaanwegen naar Om durman en Berber. Gaandeweg is in den tusscheniijd nog meer ver sterking aan Infanterie (4 Bataljons) daarheen gegaan en is ook Merawi weder ontruimd en in de plaats daarvan het 4 K. M. meer westelijk gelegen Kurot bezet. Het directe resultaat van de Dongola-expeditie is de verdrijving der Derwischen uit de geheele provincie Dongola, waardoor voor alles ook bereikt is, dat het gebied tusschen Assuan en "Wadyhalfa tegen hun rooftochten beveiligd zal zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 316