320 antwoord daarop: Gouverneurs-Generaal zijn ook menschen, die zich vergissen kunnen of zich door hunne hartstochten laten beheer- schen. In den regel kenden zij het leger, velen hunner zelfs Indië niet voor dat zij er kwamen. Mag men aannemen, dat zij den Legercommandant hunner keuze zullen vertrouwen, veel meer mag men, blijkens de ervaring, niet eischen. De zorgvuldige keuze van een Legercommandant door de „Regeering" is dus altijd betrek kelijk bij onze snelle afwisseling van Ministers. Wie volgens den eenen Minister van Koloniën goed is, wordt door een anderen wel licht zeer middelmatig genoemd. Wie kiest eigenlijk den Leger commandant? De Gouverneur-Generaal, die het Indische leger en de intrinsieke waarde zijner bevelhebbers niet kent. Wat hij van den man zijner keuze weet, dat zijn in den regel de dehorsde on dits, een enkel rapport, dat misschien nog niet eens door den belang hebbende zeiven gesteld is, en nu en dan een bestudeerd praatje. De smaak in den persoon beslist in den regel. De Gouverneur- Generaal draagt voor, gehoord den Legercommandant?... Zooals de Opperlandvoogd dat verkiest. Meer dan eens, ja dikwijls is de keuze van den Gouverneur-Generaal eene andere dan die van den afgetreden Legercommandant. Nomina sunt odiosaDe Kroon benoemt in den regel den persoon, die in de smaak van den Gouverneur- Generaal valt. "Vergissingen zijn dus niet uitgesloten. Zij kunnen tot botsingen aanleiding geven onder een volgenden Gouverneur- Generaal of een volgenden Minister van Koloniën. Nu kan een Legercommandant zelfs wanneer hij op zijn gebied gelijk heeft bij eene minder gepaste bejegening van de zijde van den Gouverneur- Generaal zijn beklag bij de Kroon doen. De vraag is ofernal816 één Minister van Koloniën is geweest, die de Kroon geadviseerd heeft, den Gouverneur-Generaal tegenover één der Legercommandanten te desavoueeren. Legercommandanten, die hoog loopende quaestiën met Gouverneurs-Generaal hadden, zijn niet zeldzaam geweest. Hoogere belangen dan persoonlijke quaestiën zijn echter in het spel om het Indische leger onder den Minister van Oorlog te brengen. Men kan dat lezen in het Indisch Militair Tijdschrift van 1896. IJ.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 331