—322 over 't algemeen genomen zouden wij door zulk eene verandering niet winnen. De door en IJ gemaakte vergelijking tusschen het Indische Leger en de in Indië aanwezige Marine mag, dunkt ons, niet leiden tot de conclusie, dat even goed als het Departement van Marine zich ad ministratief verhoudt tot het Ministerie van Marine, het Indisch Leger zich zonder bezwaar in zulk een toestand tegenover het mi nisterie van Oorlog zou kunnen bevinden. Het Indisch Leger is een op zich zelf staand geheel, dat alleen ter beschikking is van Indië, en slechts aanvulling van het Euro- peesche element uit Nederland behoeft. De Indische Marine zou niet in zulk een toestand kunnen verkee- ren, al was het maar aileeD, omdat men, naar wij vermeenen, geen vaste Europeesche bemanning voor Indië kan krijgen, waaruit zou volgeD, dat er wel altijd een auxiliair eskader zal moeten blij ven bestaan, en dan ligt het voor de hand, dat dit gedeelte van onze vloot onder het toezicht van den Minister van Marine moet blijven. En eindelijk, zouden wij in dit opzicht school moeten gaan bij Engeland, Frankrijk en Spanje? Het Engelsche volkskarakter verschilt nogal aanmerkelijk van het onzewaar de Engelschen b. v. ook komen, zij vervormen de toestan den naar hunne gewoonten en schikken zich nooit naar anderen. Dit keuren wij af, wij handelen anders. Maar intusschen is het karakter van een volk van grooten invloed op zijne instellingen en gewoonten. Welke vreemde en in menig opzicht onbegrijpelijke toe standen bevat de Engelsche legerformatie niet voor ons, en hoe wijken de verhoudingen tusschen civiele en militaire autoriteiten in Engelsch- Indië niet meermalen af van de begrippen, die in onze Koloniën daaromtrent gehuldigd worden En zouden wij met dit alles ook geen rekening te houden hebben bij de hier beschouwde quaestie? Het is hier de plaats niet er over uit te weiden, maar er zijn nog tal van omstandigheden, die ons in dit opzicht van navolging van Engeland zouden terughouden. Frankrijke koloniale troepen hebben tot nog toe onder het beheer van

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 333