- 341 in het werk gestelde pogingen tot herstel van het sultansgezag in Ne- derlandsehe bestuurshand hielden afgescheiden van het utiliteitsbe ginsel zooals de Minister van Koloniën van Bloemen Waanders terecht wenschte, rekening met dat tot eerbiediging der legitimiteit. Kan de herstelling van het sultanaat te Kota Radja op die wijze plaats hebben, dan zal zij de organisatie van het inlandsch bestuur gemakkelijker maken. Op dit oogenblik biedt zoodanige organisatie, ook met eerbiediging zooveel mogelijk van het beginsel der legitimi teit, nog zeer groote moeilijkheden aan en in een ander opzicht heeft zij zelfs nog geen zin. Vele adathoofden hebben zich nog niet aan ons gezag onderworpen en zullen dat misschien eerst doen, nadat de sultan het voorbeeld daartoe heeft gegeven, gehoord de verschillende hoofden, die volgens de adat gerechtigd waren een sultan te kiezen. Voorts zou op dit oogenblik eene organisatie van het inlandsch be stuur voor sommige deelen van het door den oorlog ontvolkte land weinig te beduiden hebben. Men moet zich dus voorloopig slechts tevreden stellen met eene goede organisatie van het Europeesch bestuur dat het kader moet uitmaken voor het aanwezige en van lieverlede terugkeerend inlandsch element en dat verder moet dienen om orde en regelmaat te verkrijgen en eene goede organisatie van het inlandsch bestuur voor te bereiden en langzamerhand te doen intreden. Velen onzer kundige Indische ambtenaren waren en zijn tegen de herstelling van het Atjehsch sultanaat. De meesten hunner ik heb dit nagegaanbegonnen hunne loopbaan ter Westkust van Sumatra, waar de schoone ontwikkeling van ons gezag wortel heeft kunnen schieten zonder eene herstelling, in Kederlandsche bestuurshand, van het rijk van Menangkabau, waarvan de Kolonel H. 1.1. L de Stuers, resident te Padang, in 1825 schreef „De geest van den tijd brengt mede, dat geene vervallen rijken en vorsten worden opgebouwd en hersteld, alzoo zulks rechtstreeks aandruischt tegen de heilzame bedoeling van het Gouvernement om de inlaudsche volken, onder een zacht bestuur, de weldaden van eene gematigde regee ring te doen genieten." Eene vergelijking te maken tusschen het rijk van Menangkabau, dat bij de herstelling van ons gezag ter Westkust van Sumatra in

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 352