343 als de beschermer der landspartij, die recht heeft, op den voorgrond te komen. De herstelling van het sultanaat in Nederlandsche bestuurshand is echter eene moeilijke quaestie geworden, nadat het in 1874 door ons is vervallen verklaard en het voormalige verband tusschen Groot- Atjeh en de Onderhoorigheden sedert dat jaar door ons is verbroken, zoowel door het sluiten der contracten van 6, 12 en 18 artikelen met de kuststaatjes als door het inlijven van Tamiang bij de residentie Oostkust van Sumatra en Troemon bij het gouvernement van Su matra's Westkust. "Welke eischen zal de sultan, die bij het volk geen sultan in partibus infidelium is, vóór zijne onderwerping stellen en welke positie zouden wij hem wenschen te geven XI. De staatkundige middelen tot beteugeling van het verzet Tact. Eerbied voor de adatde vooroordeelen en het bijgeloof. Omgang met de hoofdende aristocratie en de geestelijkheid. Is de Islam onver mijdelijk vijandig tegenover het Christendom? Prang sabil. De elemen ten der bevolking en middelen om deze tot rust te brengen. Zooals reeds gezegd is, blijven de staatkundige middelen tot beteu geling van het verzet de gewichtigste. Vooral is dit het geval, wanneer die middelen hun oorsprong hebben in de geschiedenis, de overleve ringen, de traditiën, de adat, de vooroordeelen, het bijgeloof, de trots en de ijdelheid van het volk. De tact en het prestige of het moreel overwicht van het bestuur moeten in den volksoorlog eene groote rol spelen. Die eigenschappen zijn voor de staatkundige organen van het bestuur een hoofdvereischte. Kunde is niet voldoende, daar het karakter veel of alles kan bederven. In Atjeh was men zeer vaak geneigd, de bevolking als rebellen te beschouwen, tegen wie met gestrengheid en wantrouwen moest worden te werk gegaan. Verraad en ontrouw moeten onmiddellijk en streng worden gestraft. Overigens late men niets onbeproefd, wat de toenadering en het vertrouwen der bevolking kan bevorderen. Ook hier geldt het: liever een enkele maal te veel vertrouwen ge schonken dan op den duur wantrouwen ingeboezemd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 354