354 hun bedrog en hunne toovenarij tegen henzei ven. O God! maak hunne wapenen stomp en sla hen in het gezicht en verstrooi hen over de wereld, zooals de wind de sprinkhanen uiteenjaagt. O onze Heer! o Verhoorder! o Spoeder! spoed U ons te verhooren ter wille van onzen Profeet Mohamed, den Profeet des volks, en ter wille van al zijne genooten, door Uwe genade, o Barmhartigste der erbarmers. Amen, o Heer der schepselen." (1) In een zijner vlugschriften zeide Tengkoe Tëkaraog: „Vertrouwt toch nooit één oogenblik op die Hollanders, zij lokken u met jaargelden en geschenken om u later of tot hunne slaven te maken öf uit uw land te jagen; ziet maar eens, hoe zij hun besten dienaar, den eenoogigen Generaal, nog wel iemand van hun eigen ras, verbannen hebben." (2) Zoo wordt het volk door de oeiama's opgezweept. Hunne bondgenooten zijn thans nog de afkeer, het wantrouwen en de schuwheid der bevolking jegens ons en de anarchie in schier het geheele land. Deze geestelijken zullen, evenals de Padri's zeggen „alles of niets", den strijd tot het uiterste volhouden en in hun laatste bolwerk blijven staan. De tijd zal moeten leeren of die haat zal verminderen, wanneer de Atjehsche bevolking na haren 24 jarigen strijd den indruk heeft gekregen, dat de Hollandsche kafir's onweerstaanbaar zijn en die indruk eerst verkregen zal wordendoor de bemachtiging van een Atjehsch Bondjol en een Atjehsch Daloe- Daloe. Met al. hun invloed is het den oeiama's tot dusver toch niet mo gen gelukken van den oorlog een godsdienstoorlog te maken, al noemen zij den oorlog ook prang-sabil. In Maart 1884 trachtte Tengkoe di Tirou het volk op te winden door de komst aan te kondigen van een gezant van den Mahdi uit Soedan. (3) Te vergeefs. De bevolking beeft voor de „orang moslemin", doch gevoelt nog geen geestdrift voor een godsdienstoorlog. Al onze in Atjeh gediend hebbende ambtenaren hebben dit beweerd. De oud-Gouverneur Laging Tobias was van oordeel, dat in Atjeh het volk geheel door „de hoofden" wordt bewerkt, die daarvoor de (1) Nederlandsche Spectator, 1879, No. 11. (2) Vertaling van Dr. Snouck Hurgronje. (3) Dit deelde de Kolonel Demraeni den Gouverneur-Generaal van Rees na diens aankomst ter reede van Olebleh, in mijne tegenwoordigheid mede (ilaar t 1884),

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 365