357 Teeds te kunnen zeggen door welke middelen zij onschadelijk zouden kunnen worden gemaakt. Na het einde van den Padrioorlog liet men de doebalang's aan hun lot over; zij, die ons last bleven ver oorzaken, werden als gevaarlijke personen geclassificeerd, op wie de politie een wakend oog hield. Na het einde van den oorlog op Java ging de Generaal de Koek met die door den oorlog gevormde beroeps strijders op eene andere wijze te werk. Hij deed in 1830 hetzelfde wat de Generaal Roguet eenige jaren later schreef: „quand ils ont le gout militaire on peut en former des corps; ce moyen flatte leur ambition, pourvoit a leurs besoins et tire du pays les hommes les plus dangereux." Op voorstel van den Generaal de Koek werden de barisan van Boemi Noto en die van Ario Mataram alsmede het legioen van den A li Bassa Prawiro di Redjo, alias Sentot op staatskosten opgericht en onderhouden. Het legioen van Sentot werd later zelfs bij het leger ingelijfd en nam aan de zijde onzer troepen aan den Padrioorlog deel De Generaal de Koek toonde hierdoor, dat hij den Generaal Hoche in de Vendée had bestudeerd. Deze schreef in 1795: „quant a ceux qui ont pris l'habitude de la guerre, les rejeter dans leur pays est impossible; ils le tróubleraient de leur oisiveté et de leur inquie tude; il faut en former des legions (1) et les enróler dans les armées." In een land en een oorlog, waar bijna iedereen zoo niet actief dan toch passief onze vijand is, hebben ook de vrouwen recht op onze aandacht. Zij voeren heerschappij aan den [hoek van den haard, waar de plannen van het verzet besproken en toegejuicht worden. De volksoorlog heeft de Generaal Roguet zoo juist gezegd: „se fait, pour ainsi dire, prés du foyer domestique, theatre ordinaire •de la domination des femmesses ravages s'exercent sur tout ce que oelles-ci possèdent de plus cher et de plus précieux: aussi le róle de ce sexe devient-il trés important dans ces tristes circonstancesquand le pillage de leurs biens, le meurtre de leurs enfants ou époux, la misère affreuse qui les menace, leur font préférer 1'insurrectioD, celle-ci devient inevitable et sanglante." (1) Men deed hetzelfde in Groot Atjeh in 1893 met de strijders van Toekoe Oemar. Het legioen van Toekoe Djohan Pahalawan heeft 2| jaar dienst gedaan. Dit korpa was 250 man sterk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 368