358 Groot is de invloed der vrouw op onzen toerekenbaren vijand. Hoe verheven en toch afschuwelijk de wraak der vrouw en haar invloed ten kwade kunnen zijn, heeft de oorlog in Mexico tijdens het opperbevel van Bazaine doen zien en de Kolonel Du Pin, com mandant der zoo gevreesde Fransche contra-guerilla persoonlijk onder vonden. Men weet welk een slaafschen eerbied Hidaijat aan zijne moeder, Ratoe Siti bewees. Na zijne gevangenneming verhaalde hij meermalen, hoe het trotsche karakter zijner moeder, die van geene onderwerping wilde weten, hem steeds daarvan had teruggehouden, ofschoon hij, rusteloos vervolgd door onze troepen, den oorlog reeds lang moede was. Eerst toen zjjne moeder en zijne kinderen in onze handen waren, gaf Hidaijat zich aan ons over, maar zóó groot was de verontwaardiging van Ratoe Siti over deze daad van haren zoon, dat zij hem bij de eerste ontmoeting zeide: „ik vervloek de borsten, die u hebben gezoogd." "Wie heeft niet gehoord van den invloed der eenmaal zoo gevreesde Potjoet Maiigoï van SamalaugaD, die bij den inval onzer troepen in dat land ten jare 1876 iederen landsver dediger, die zijne plichten in de ure des gevaars verzaakte, met de straf van ontmanning dreigde! Eene goede behandeling der vrouw zal nimmer haren invloed mis sen. De vrouwen, zeide Hoche „Aiment a être flattées, a inspirer de la confiance, et une fois qu'on a la leur, elles jasent beaucoup et font faire souvent des découvertea utiles." Het krachtigste van alle middelen om den mensch tot ons te trek ken en iets van hem gedaan te krijgen, is de vrouw. Ook in de staatkunde moet men de vraag „oü est la femme" onthouden en trachten te beantwoorden. Andere middelen, waarmede men in de staatkunde met goed gevolg kan werken, zijn de titels, praedicaten en onderscheidingsteekenen. Gedurende den 24-jarigen strijd zijn wij met vele Atjehers in aan raking gekomen, die eerzuchtig waren. Neemt men de gevaren irt aanmerking en de moeilijkheden in rekening, waaraan de Atjeher in het algemeen en een Atjehsch hoofd in 't bijzonder zich blootstelt, door onze partij te kiezen, dan is het duidelijk, dat er voor hem, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 369