375 In den zomer van'94 is de 6e Dragonder-brigade te Pagnij, tusschen ChaloDs-sur-Marne en Vitry le-Francais het Marne-kanaal overgetrok ken; de brigade nam daartoe hare transportwagens, waarop booten waren geladen, mede. De booten waren van de bekende opvouwbare Berthon-constructie licht houten geraamte met waterdichte zeildoeken overtrokken. Nadat de boot te water was gelaten, verbond men een rol ijzerdraad aan een staak op den oeverhet uiteinde van den draad werd in de boot vastgehouden. Na op den anderen oever geland te zijn, werd daar het ijzerdraad bevestigd, waardoor men een veer verkreeg, waarmede telkens 8 ruiters met wapens en harnachementen werden overgevoerdde paarden zwommen langs de boot 4 aan 4. Later werden 3 dergelijke booten op gelijke afstanden in het kanaal verankerd en door middel van gerequireerde ladders, maakte men een loopbrug, waarlangs de paarden zwemmend werden overgevoerd. Elke boot woog 70 KG; met toebehooren nog geen 100 KG. Men kon ze echter niet op pakpaarden ladeD, er is een lichte trans- portwagen voor noodig, hetgeen dus een vrij groot bezwaar isde prijs per stuk was 257. Een andere overtocht was die, welke door den Bitmeester Lefèbre des Nouettes in den zomer van '96 werd verricht over de Loir bij Bon- neval, welke aldaar 30 M breed en 4 M diep is. Hij gebruikte hierbij als schuitje, het omgekeerde deksel van een trein-proviandwagen, hetwelk aan fourage-strikken werd te water gelaten. De eerste manschappen, die alleen werden overgeroeid, bevestig den ook aan die zijde een lijn aan het deksel en hielden het uiteinde vast, waardoor telkens 7 man met harnachementen enz. 700 KG.) tegelijk konden worden overgehaald. De paarden werden een eind aan de longe vastgehouden, dan wer den er 6 losgelaten, welke gewillig achter het vastgehouden paard bleven doorzwemnen. De overtocht met dit geïmproviseerde middel duurde 1^ uur, zonder dat er ongelukken plaatsgrepen. Ook de regimenten dragonders in garnizoen te Melun, Fontaine-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 386