378 Zwemt het paard rustig, dan moet de longe slap blijven hangen. Aan den anderen oever neemt een man de longe over en leidt het paard uit het water. 7o Als 5 of 6 paarden aldus zijn overgezwommen, moet alleen het onwilligste paard weer aan de loDge terug, de rest volgt van zelf, als men ze eerst in het water heeft geleid. 8o Na eenige dagen kunnen de paarden zonder longe zwemmen en teruggaande dit zonder zadel onder den man doeD. 9o Om met een ongezadeld paard te zwemmen, moet de ruiter goed vóóruit leunen, zoodra het paard grond verliest en zijn armen naar voren strekken, de manen ongeveer 2 handbreedten boven de schoft vasthoudende. Indien de ruiter niet zwemmen kan, strekt hij het lichaam zoo lang mogelijk uit, de voeten boven den rug van het paard naast elkaar. Paarden moeten als regel schuin door den stroom zwemmen; de meeste ongeoefende willen er loodrecht over, verliezen dan dade lijk grond en op dat oogenblik raakt een ongeoefend ruiter licht het hoofd kwijt, vooral „a poil" zittende. Zoodra het paard grond voelt, neemt de ruiter den gewonen zit aan. lOo Er steekt geen groot gevaar in, als men het paard met de trens wil besturen in het water, mits het geen gewicht op den rug heeft- maar als de ruiter er opzit, moet bij niet aan de teugels komen, uit gevaar van achterover te slaan. llo Slechts goede zwemmers zullen op goed zwemmende paarden gezadeld mogen zwemmen. 12° Met zadel z,t de ruiter wel veel vaster in het water, doch het paard zwemt moeielijker door het groote gewicht op de ach terhand. 13o De eskadrons commandant houdt aanteekening van menschen en paarden als bedoeld onder 11. Het is gewenscht, dat van elk eskadron 1 officier, 2 man kader en 8 man, een gewone rivier in compleete marschtenue kunnen over zwemmen. 14o Na voldoende oefening in het bovenstaande moet het eska dron geoefend worden in het oversteken van rivieren in booten en vlotten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 389