384 Men maakt er gebruik van de reeds in het regiment aanwezig zijnde geoefende zwemmers en laat deze op Russische wijze d. w. z. gepakt en gezakt, doch in den rijzit blijvende overzwemmen. De rest volgt dan op gerequireerde vaartuigen of vlotten op de overal gebruikelijke wijze. Het zal evenwel de vraag zijn, of deze hulpmiddelen in tijd van oorlog altijd op een bepaald punt te krijgen zullen zijn. België. Yoor ik ten slotte overga, tot de besproken oefeningen, welke door de Nederlandsche cavalerie worden gehouden, wil ik nog mededeelen wat mij bekend werd omtrent die, welke voor de Belgische cavalerie zijn voorgeschreven. Daar de militaire litteratuur daaromtrent niets vermeldt, en ook de verslagen der jaarlijksche manoeuvres niets daaromtrent behelsden, was op mijn verzoek een Belgisch hoofdofficier, de „Directeur des operations militaires", wel zoo beleefd, mij omtrent een en ander uit gebreid in te lichten. Uit deze inlichtingen bleek, dat er eene „Instruction sur l'embar- quement et le passage des rivières pour la cavalerie" bestaat, welke in hoofdzaak de volgende hoofdstukken behelst: 1 Passage de la cavalerie par bateaux. 2 le train de navigation a 16 rames. 3 la traille. 4 pont volant. 5 sur un pont militaire. 6 par le bac. 7 n d'un gué. 8 sur la glacé. 9 h la nage. De hoofdstukken 28 kan ik gevoegelijk voorbij gaan, als heb bende weinig of niets met de oefeningen door mij bedoeld te maken. Er valt dus alleen iets naders te zeggen over de passage par bateaux en la nage. Om nu al dadelijk uit te laten komen, in hoeverre deze oefeningen in België voor de cavalerie belangrijk worden geacht, geef ik het woord aan den „Directeur" boven genoemd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 395