398 Hiertoe behoort een enkel schot evenals de stoot van een kort zwaard in de meeste gevallen beslissend te zijn en ten tweede moet men nimmer de kans om dit resultaat te bereiken laten verloren gaan door een zorgeloos en te vroegtijdig gebruik van zijn wapen. De schrijver haalt verder den volgenden regel aan: „Druk de „monding van het pistool tegen de jas van uw tegenstander aan en haal „vervolgens den trekker over" en zegt daarvan terecht, dat het een zeer gezonde raadgeving is, niet dat wij haar altijd zullen kunnen toepassen, maar omdat het streven daarnaar oorzaak zal zijn, dat wij onzen tegenstander dicht genoeg zullen naderen om er zeker van te kunnen zijn, dat ons schot doel zal treffen. Men draagt geen pistool bij zich om op afstanden te vuren, waar de karabijn voor dient, gelijk door sommige goede schutters ver toond wordt, maar om in de mêlée op enkele meters afstand een of meer vijanden neer te leggen door het rustige gebruik van een bijzonder wapen, dat voor dergelijke omstandigheden in het leven geroepen is. Daartoe behoort ons pistool zekere eigenschappen te bezitten, waar van de twee voornaamsten zijn, dat het zuiver schiet op de er voor bestemde afstanden en dat het iederen vijand, beschaafd of onbeschaafd, neerlegt bijna onverschillig waar men hem treft. Het zou ontegenzeggelijk veel beter zijn om een groot kaliber drieloops wapen met zich te voeren, waarvan elk schot door grootte en gewicht van het projectiel doodend moet zijn, dan een met zes kamers, waaruit ge twee schoten moet doen om een man te dooden of buiten gevecht te stellen. Niettemin, daar nagenoeg ieder pistool zuiver genoeg is afgewerkt om er mee te vuren op afstanden, waarop het een dwaasheid zou zijn om het te gebruiken, is de „stopping power" volgens den schrijver verwaarloosd in nagenoeg al de hem bekende systemen. Toch is dit kwaad, wanneer het kaliber groot genoeg is, licht te verhelpen door een behoorlijk geconstrueerd projectiel te gebruiken en een lading meer voor dit doel berekend, dan voor schootsverheid en indringing. Aan deze eigenschap van het pistool heeft men een veel grootere be hoefte in den strijd met onbeschaafde volkeren dan in den Europee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 409