400 gepunt projectiel schiet en een zware lading heett, zijn schootever heid is op zijn minst 550 Meter Deze ledigde hij tegenover den Sepoy, toen deze hem naderde; maar na zulks gedaan te hebben, moest hij juist een seconde te lang wachten om het resultaat van zijn vuur te zien en werd hem het hoofd tot op de tanden gekliefd door zijn tegenstander, die daarna naast .hem nederviel en stierf. "Vijf van de zes kogels hadden den Sepoy dicht bij elkander in de borst getroffen en hadden hem alle geheel en al doorboord. Hier had men dus een juistheidswapen, dat een groote schoots- verheid en een groot indringingsvetmogen bezat en dat in bekwame handen was. Alles nutteloos; oe aanvaller werd gedood, maar niet gestuit voor hij de gelegenheid gehad had om zijn moordenaar een doodelijke wond toe te brengen Aangenomen, dat geen vitale deelen, zooals hart of hoofd, getroffen worden, zijn er twee wegen om een man tot staan te brengen Een daarvan is dikwijls uit gebrtk aan een beteren term genoemd het explosie effect van een projectiel van uiteimate groote snelheid. Hieronder niet te verstaan de uitwerking veroorzaakt door een zacht-looden hol projectiel, maar die teweeggebracht door den door gang van een projectiel, dat zelf niet vervormd wordt, maar dat een si.elhtid bezit van 500 tot 600 Meter per secunde. Zulk een projec tiel laat een nauwelijks herkenbaar klein gaatje na als ingangsope ning, doch een naar evenrediyheid kolossaal groot gat als uitgangs opening, een wond veroorzakende, waardoor nagenoeg alles gestuit moet worden. Dit verschijnsel, aan deze groote snelheden eigen, kan op de vol gende wijze verklaard worden De groote snelheid van het projectiel belet, dat de materie, die het op zijn weg ontmoet, zijwaarts uitge drukt wordt; die materie wordt in front opgehoopt en zóó als één massa voor zich uitgedreven. Bij verschillende gelegenheden bleek daarentegen in Chitral hoe de klein kaliber projectielen met slechts middelmatige snelheid iemands lichaam doorboorden, dikwijls zonder een ernstig letsel aan de weefsels te veroorzaken. De schrijver acht het om deze reden zeer wijs gezien, dat de Etgelsche 8 m.M niet meegegeven werd op de expeditie tegen Ashantee,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 411