402 veel naar gestreefd om schootsverheid en indringingsvermogen (uit stekende zaken, maar bij pistolen en revolvers niet noodig) te ver- grooten, terwijl de andere zijde van het vraagstuk niet genoeg in beschouwing werd genomen. Derhalve hebben wij bij de pistolen een snelheid aan het projectiel weten te geven, die in het algemeen niet groot genoeg is om, zooals wij boven zagen, daardoor uitwerking te verkrijgen en die toch veel te groot is voor de methode, die de overste Fosbery voorstelt, en tevens zoo groot, dat ze zelfs voor geoe fende schutters een hoogst onaangenamen terugstoot veroorzaakt. Deze terugstoot schijnt bij de Engelsche modelrevolver reeds zoo belangrijk te zijn, dat de manschappen er, hoe zeer men hen ook oefent, voor terugdeinzen. Dit nadeel zou verdwijnen en de pistolen zouden weder worden, wat ze behooren te zijn: uitmuntende wapens voor het mêlée-gevecht, indien men er toe besluiten kon om de lading te verminderen, het gewicht van het projectiel te vermeerderen en de punten der projectielen af te platten. Daardoor zou het indringingsvermogen, (waarvan wij te veel hebben), verminderen en de kracht van den toegebrachten slag, (welke te gering is), vermeerderen. Wij kunnen er ons daarbij op verlaten, dat de schootsverheid stellig groot genoeg zal blijvenen van een voldoend juist schot kunnen wij ons verzekeren door een behoorlijke verhouding tusschen gewicht van lading en projectiel. De kapitein Taekels van het Belgische leger, die in zijn „Etude sur le Pistolet" eveneens veel aandacht aan deze quaestie wijdt, stelt bij de revolver van 12 m.M. een ronden kogel voor. Met den overste Posbery geloof ik, dat het aldus bereikte effect, hoewel wellicht vol doende, minder groot zal zijn. Door aan het projectiel een verlengden vorm met een platte punt te geven, zal men een grooter gewicht aan lood kunnen bezigen, terwijl er eveneens veel kans bestaat, dat ook de slag, in het eerste moment toegebracht door een dergelijk projectiel, grooter is dan die door een halveu bol veroorzaakt. In ieder geval zal er op de door deze beide personen voorgestelde, of wel op een andere wijze iets gedaan moeten worden om het ver langde resultaat te bereiken. Overste Posbery wees er in zijn lezing nog op, dat hij, om een indruk te krijgen van den slag, dien dergelijke projectielen toebrengen, proeven genomen had met een 11 m.M revolver

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 413