HET VIZIER LIJM AIV. In de „Armtj and Navy Journalkomt eene beschrijving voor van een vizier ontworpen door den heer LymaD, dat bestaat uit een soort opzet, die naast den grendel van het geweer is aangebracht en recht op en neer kan worden geschoven. Deze opzet [eigenlijk vervarger van de vizierklep] heeft eene opening van 6-^ m. M. middellijn. De vizierkorrel is van ivoor, afgerond en 3 ra. M. in diameter. Met deze [grove] richtmiddelen beweert de ontwerper oneindig juister te kunnen vuren in al die gevallen, waarinde soldaat zenuw achtig is, dan met het gewone vizier. Hij grondt zijne bewering hierop, en dit kunnen wij volkomen beamen, dat het tegenwoordige vizier het doel bedekt en dat de schutter, in zijne neiging om den vijand te zien, er zeer ruw overheen kijkt. Daardoor richt hij dan veel te hoog en zijdelings maar op de gis. Met een paar teekeningen toont de schrijver aaD, wat men van één zelfde doel ziet met beide soorten van vizieren en dan moet er kend worden, dat men met zijn vizier bijna evenveel van het doel ziet alsof men geheel zonder vizier in het voorterrein keek. Ook de witte kleur van den vizierkorrel moet bepaald een voordeel zijn, aangezien men meestal tegen een donker gekleurd doel vuurt. Yerder heeft het vizier neg het voordeel, dat het zeer dicht bij het oog van den schutter is geplaatst, waardoor deze beter en spoediger door de opening kan zien. De ontwerper licht verder nog toe, dat algemeen het verkeerde denkbeeld heerscht, als zoude men met de fijnste richtmiddelen het beste schot verkrijgen. Wij voor ons gelooven, dat bij het schijfschieten, vooral met opgelegd geweer, men met de fijnste richtmiddelen wel degelijk het beste schot verkrijgt en overigens ook in die gevallen waarin met veel bedaardheid kan worden gericht. De richtmiddelen van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 416