409 gesteldheid van die Russische vloot. De gepensionneerde vice-admiraal Kanejoschi Watanabe kreeg kennis van deze studiën en stelde zich met den majoor Takeda in verbinding ten einde een dergelijk plan ook voor Japan tot uitvoering te brengen. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de Japansche Regeering aan de nieuwe maatschappij eveneens de wettelijke subsidie zal verleenen, welke alle schepen verkrijgen, die met het buitenland in verkeer staan. Even waarschijnlijk echter is het, dat ze boven en behalve die verplich ting de nieuwe onderneming krachtig zal steunen. Er bestaan dan ook de beste vooruitzichten, dat zich uit dit vader landslievende streven iets grootsch zal ontwikkelen. Bij het lezen van bovenstaande mededeelingen in de Allgemeine-Militiir- Zeitung konden wij niet nalaten een oogenblik eigen toestanden te over denken. Men denke eens aan de wijze, waarop de verdedigingswerken van Kopenhagen tot stand kwamen, en nu weer aan het schoone initia tief der Japansche patriotten en late dan den blik eens gaan over Nederland en Nederlandsch-IndiëZou er bij ons geen arbeidsveld zijn voor particulier initiatief? Van een verdedigingsstelsel van Nederl.-Indië, ja zelfs van Java, waarover haast papierfabrieken vol papier geschreven zijn, willen wij niet eens spreken, maar zou het geen tijd worden, dat de stelling van Amsterdam eens een voldongen feit wordt. Zou verder een beëindiging van den Atjeh-oorlog niet gewenscht zijn; zou een be hoorlijke vloot daarvoor, ten einde een blokkade (niet een papieren) te kunnen uitoefenen, en voor de verdediging onzer koloniën luxe zijn? Eigenaardig is het ook hoe wij hier in Indië, op een paar dagen stoomens van Japan, dergelijke berichten uit Duitsche bladen moeten vernemen. Wist onze Generale staf daar iets van, weet zij trouwens wel iets van de organisatie van leger en vloot van Japan Wij weten het niet en wij zullen het hopen. Toch lijkt het ons vreemd, dat wij nog nimmer er iets van hoorden, dat, nadat de groote Japansch-Chi- neesche strijd aan geheel Europa de oogen geopend had, een daartoe geschikt Indisch officier door eigen aanschouwing in Japan zelf zich van een en ander op de hoogte ging stellen. Ja, dat zou zooveel maal zoo veel gulden daggeld kosten! Zou het echter weggegooid geld zijn, pen ny wise Dutchman X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 420