418 nemen van représailles moet overgaan en dan rijst de vraag, welke représailles niet geoorloofd zijn. In het ten jare 1874 op de con ferentie te Brussel door de Russische regeeriDg aangeboden „Ont werp van eene internationale conventie betreffende de wetten en ge bruiken van den oorlog" leest men omtrent dit onderwerp in de LXIX, LXX en LXXI 1. „De représailles worden alleen toegelaten in uiterste gevallen en, zoo veel mogelijk met inachtneming van de wetten der menschelijkheid, voor het geval dat het boven allen twijfel mocht zijn uitgemaakt, dat de vijand de wetten en gebruiken van den oorlog geschonden en door het volkenrecht veroordeelde middelen gebezigd heeft." 2. „De keuze der middelen en de omvang der représailles moeten even redig zijn aan de door den vijand gepleegde rechtsschennis. Te strenge représailles zijn in strijd met de regelen van het volkenrecht." 3. „De représailles mogen alleen plaats hebben op last van den op perbevelhebber, die den aard en den duur er van bepaalt." (1) In de herhaaldelijk geciteerde Amerikaansche „Instructions" leest men omtrent de représailles deze beginselen Art. 27. „The law of war can no more wholly dispense with retal iation than can the law of nations, of which it is a branch. Yet civil ized nations acknowledge retaliation as the sternest feature of war. A reckless enemy often leaves to his opponent no other means of secur ing himself against the repetition of barbarous outrage." Art. 28. „Retaliation will, therefore, never be resorted to as a measure of mere revenge, but only as a means of protective retribution, and, moreover, cautiously and unavoidably; that is to say, retaliation shall only be resorted to after careful inquiry into the real occurence, and the character of the misdeeds that may demand retribution." „Unjust or inconsiderate retaliation removes the belligerents farther and farther from the mitigating rules of a regular war, and by rapid steps leads them nearer to the internecine wars of savages." Er bestaat dus werkelijk nog een law of retaliation, loi du talion, jus talionisHet is echter niet onverschillig, hoe men deze wet of dit recht toepast. In een land als Atjeh, waar de bloedwraak nog bestaat, mogen wij door onze représailles geene vendelta uitlokken. (1) Indisch Militair Tijdschrift 1874, en „Conférence de Bruxelles," La Haye, Tan Cleef, 1890.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 431