437 177, 178 cn 179 Crimineel Wetboek), ook lichtere strooperijen, hoe ge ring ook, zullen streng worden tegengegaan (artt. 180 en 181 Crimineel Wetboek)." Bij zijne Commandementsorder van 4 Februari 1887, No. 21 be paalde de Gouverneur van Atjelr en Onderkoorigheden, Kolonel van Teijn, o. m „Tegen strooperijen van den iroep moot ten strengste worden gewaakt; zie de artt. 172 t/m. 181 van het Crimineel Wetboek." Deze last werd door dien Gouverneur herhaald bij zijne Coin- mandementsorders van 29 Januari 1888, No. 17, 13 September 1888, No. 153, 8 Maart 1890, No. 51 en 27 October 1890, No. 227. Art. 44 der Amerikaansche „Instructions" luidt: „All wanton violence committed against persons in the invaded coun try, all destruction of property not commanded by the authorized officer, all robbery, all pillage or sacking, even after taking a place by main force, all rape, wounding, maiming, or killing of such inhabitants, are prohibited under the penalty of death, or such other severe punishment as may seem adequate for the gravity of the offence." „A soldier, officer or private, in the act of committing such violence, and disobeying a superior ordering him to abstain from it, may be law fully killed on the spot by such superior." De Zevende Titel van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande handelt over geweldenarijen eri strooperijen. Geweldenarijen zijn handelingen, die een bepaald misbruik van het oorlogsgeweld omvatten, zooals het plundereD, verwoesten en branden. Strooperijen zijn handelingen, die ook wel met geweld gepaard kunnen gaan, maar die niet zoozeer strekken om zich bepaaldelijk te verrijken als wel om in eigen behoeften te voorzien en die op eene bepaalde soort van goederen, eetwaren, gericht zijn. De sol daat van het Ned -Indische leger, die goed verpleegd wordt, zou eigenlijk nooit aanvechting moeten krijgen om te stroopen. Indien hij het toch doet, geschiedt het vaak meer uit baldadigheid, brooddronken heid of loszinnigheid dan uit zucht om te stelen want de strooper of maraudeur gaat in den regel tot. strooperij of maraude over om aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 450