456 wachts en 'snaehts wordt toegepast. Elke granaat behoeft geen Atjeher te dooden of diens woning te treffen, het materieel effect van het bombardement kan zelfs gering zijn, indien slechts het moreel effect groot zij en de kampongbevolking gedurende geruimen tijd in angst en spanning gehouden worde. Goed toegepast, heeft het bombar dement dan ook in Atjeh als maatregel van bestraffing altijd resul taten gehad. Zelfs voor den Atjeher, die getoond heeft, voor geen klein gerucht vervaard te zijn, is het een indrukwekkend moment, wanneer oüze granaten zijne kampong's en den omtrek er van onveilig maken, vrouwen en kinderen in rep en roer brengen en non-combat tanten spoedig doen besluiten met het vee en de preciosa woning en kampong te verlaten. Men stelle zich de daardoor ontstane con sternatie voor bij eene niets kwaads vermoedende bevolking ge durende den nacht. Het bombardement behoeft niet lang te duren. Het beoogde effect kan in een paar uren worden verkregen, indien zich op een of meer gegeven punten een krachtig, overstelpend artillerie vuur concentreert. Tactisch kan men in Atjeh met een bombarde ment weinig verkrijgen. Ik heb het in Atjeh eens zien toepassen als inleiding van eene offensieve beweging op kleine schaal, waarbij om eenig succes te verkrijgen, vooral tegenover een vijand als den Atjehschen, verras send moest worden opgetreden. Als zoodanig heeft het ons natuurlijk geen voordeel bezorgd. Door deze kanonnade sloegen wij zooals de soldaat het kern juist wist uit te drukken tamboersappèl voor den vijand, die dan ook weldra van alle kanten kwam opdagen om aan onze beweging het karakter en daarmede het voordeel, dat zij beoogde, te ontnemen. Wapenstilstanden. Het sluiten van een wapenstilstand met een inlandschen vijand behoort tot de groote uitzonderingen. Gedurende den oorlog op Java van 1825 1830 had het, voor zoover mij be kend, twee malen op offieieele en ceremonieele wijze plaats. De eerste maal werd een wapenstilstand gesloten met Kjahi Modjo, namens Dipo Negoro, die van Augustus tot October 1827 duurde; de tweede maal met Dipo Negoro zelveu, die in December 1828 be gon en in April 1829 eindigde. De eerste maal deed de vijand de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 469