460 militairen van Natal naar Rau begaf, werd hun in de kampong Tanah Batoe eene mesigit a.ls tijdelijke verblijfplaats aangewezen 1) InkwartieringDe inkwartiering is een maatregel, die in onze Indische oorlogen tegenover de inlandsche bevolking, in engen zin gesproken, niet kan worden toegepast. Tijdens den Padrioorlog wer den vaak oorlogsschattingen als boeten dus als straf aan de bevol king van de in verzet geweest zijnde landschappen opgelegd. Een detachement of eene kolonno onzer troepenmacht, die in zoodanig landschap gelegerd was, werd gedurende een of meer maanden door de bevolking kosteloos gevoed. 2) Capitulatiën. Het eerste geval, dat eene Nederlandsche troepenaf- deeling na 1816 in onze koloniën met den inlandschen vijand capi tuleerde, deed zich voor in den Padri-oorlog op 28 November 1838, toen de Majoor der Infanterie Eilers met de bezetting van het fort Amerongen en wapens en munitie vrijen aftocht wist te bedingen, die echter niet ongestoord plaats vond, daar de vijand tweemalen zijne colonne attaqueerde 3). Het tweede geval had plaats in den oorlog op Lombok, toen de Kapitein der Infanterie Lindgreen zich op den l8ten September 1894 bij Tjakra Negara met een detachement van 2 officieren, 60 valide en circa 23 gewonde militairen met de wapens aan den vijand overgaf. (Wordt vervolgd). 1) Lange, I, pag. 297. 2) J. C. Boelhouwer, Herinneringen van mijn verbljjf op Sumatra's Westkust ge durende de jaren 1831 1834", peg, 38, 41, 61 en 151. 3) Lange, II, le druk pag. 29 31.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 473