36 kaarten bezit men twee groote voordeelen: in de eerste plaats wordt de arbeid tot een minimum teruggebracht, terwijl in de tweede plaats correctie uiterst gemakkelijk is; daarenboven is het opbewaren van den lithographischen steen onnoodig geworden. AaDgezien bij deze werkwijze de kaart zeer spoedig na de opname het licht kan zien en het door de gemakkelijk aan te brengen ver anderingen niet bezwaarlijk is haar bij te houden, is het onnoodig te betoogen, welke waarde de in Indië gevolgde reproductiemethode voor ons militairen bezit. Onmiddellijk na de opname op Lombok, dus nog gedurende de operatiën, beschikten de officieren daar over de resultaten dier ver kenningen, wat alleen door de toepassing der photolithographie kon bereikt worden. Had men zijne toevlucht tot gravure moeten nemen, dan zou het ondoenlijk geweest zijn, om in zulk een korten tijd eene dergelijke kaart samen te stellen. Doch ook het feit, dat feilen en onnauwkeurigheden steeds kunnen worden hersteld, omdat correctie zoo gemakkelijk is aan te brengen, mogen wij als militair niet over het hoofd zien. Waarom vermindert de waarde van de residentie-kaarten van Java en Madoera (1: 100.000) voor ons met den dag, al blijft de artistieke waarde van deze kunstwerken der Topographische In- riehtiug te 's Hage boven allen lof verheven? Eenvoudig omdat het ondoenlijk is de noodzakelijke correctiën aan te brengen. Daar ik dit opstel gedeeltelijk als een vervolg op of als een aanhangsel van het beknopte overzicht beschouw, dat onder den titel: „eenige beschouwingen over Indische topographische kaarten" van de hand van den kapitein B. T. C. P. Schmidt in dit Tijdschrift (1) voor kwam, waarin over de in Holland gereproduceerde Residentiekaarten niet gesproken wordt, zal ik hier aan dit hoogst belangrijke kaart werk eenige oogenblikken wijden. In den beginne werden de bladen, op 120.000 opgenomen, op de schaal van 1100000 overgeteekend en alsdan naar Holland gezonden; later werden de detailbladen op de schaal van 1: 20.000 in Indië in het net geteekend en ontving de Topogr: Inrichting te (1) Deel II van 1894 blz. 157—171. Bekendheid wordt verondersteld met den inhoud van deze studie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 47