EEN EN ANDER NAAR AANLEIDING VAN DE „INDISCHE OORLOGEN." Een boek ten dienste van den jongen officier en het Militair Onderwijs door K. van der Maaten, Kapitein der Infanterie O. I. Leger Leeraar aan den Hoofdcursus te Kampen. Bij de eerste kennismaking met de eenige maanden geleden ver schenen deelen, kwam dadelijk het denkbeeld bij ons op ze aan dachtig te bestudeeren en wellicht eenmaal het onderwerp te doen zijn eener bespreking in het Indisch-Militair-Tijdschrift. Kort daarop kwam een verzoek der Redactie tot ons, om voor het Tijdschrift het werk in quaestie in beschouwing te nemen. Wij verklaarden ons daartoe bereid, doch verzochten te mogen wachten tot ook het 3de deel het licht zou hebben gezien, omdat juist dat deel, dat de toepassing van de tactische regels en grondbeginselen tegenover den inlandschen vijand behandelt, geacht moet worden het belangrijkste deel te zijn, het deel, dat de strekking van het geheele werk beheerscht. De redactie kon zich hiermede aanvankelijk zeer goed vereenigen. Later evenwel wees ze er ons op, dat dit derde deel voorloopig niet te verwachten was. Zelf achten wij het gewenscht die bespreking thans niet langer achter te houden, te meer omdat een aandachtige lezing vooral van „Voorbericht" en „Inleiding van het Eerste Deel" ons deden zien, hoe zeer de schrijver beginselen toegedaan is, welke wij niet gaarne door de indische officieren gehuldigd noch aan den aanstaanden officier onderwezen zouden zien, en wij achten het dus noodzakelijk onze stem te verheffen tegen denkbeelden en stellingen als die, welke Kapitein van der Maaten tijdens zijn verblijf in Ne derland te boek stelde Lezer, wij begeven ons op moeilijk terrein; bij het door ons be handelde hangt veel van subjectieve opvattingen af. Wij waardeeren f

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 481