469 het streven van den schrijver, wij vreezen echter, dat hij te veel door eenzijdige invloeden beheerscht werd, wij erkennen de groote veelomvattende studie, die aan zijn werk ten grondslag ligt en die het voor eventueele militaire leeraars van veel waarde zal doen zijn, doch wij voor ons zijn overtuigddat het werk menigmaal verkeerde denkbeelden zal opwekkeu bij aanstaande officieren en bij die officiereD, welke niet in de gelegenheid waren hun kennis door waarneming te velde te verrijken. De schrijver zegt in zijn voorbericht „De wijze, waarop ik als jong officier vaak door ouderen, waar „het onze Indische oorlogen betrof, hoorde spreken over hetgeen zij Europeesche tactieknoemden, deed vóór eenige jaren bij mij den lust ontwaken, om een boek te schrijven, dat de toepassing der „algemeen erkende tactische regels toetste aan de feiten, welke de „krijgsgeschiedenis onzer koloniën heeft geboekstaafd, en aldus een „handleiding samen te stellen, ten dienste van den jongen wapen broeder en van het Militair Ouderwijs". Ongeveer omstreeks denzelfden tijd, waarvan de heer van der Maaten getuigt, hoorden wij meermalen door de jongere officieren met meer of minder smaad gewag maken van wat zij Indische tactiek noemdeu. Toen reeds gevoelden wij duidelijk, dat tal van omstandig heden hier in Iudië de wijze van toepassing der algemeen erkende tactische regels beheerschte en dat. de hier geldende reglementen, zelfs het zoo gunstig boven alle andereu uitstekende voorschrift op het gevecht enz der Infanterie, geeu voldoende rekening met die om standigheden hielden. Hetgeen wij in de practijk waarnamen, het geen wij van anderen vernamen, bevestigde ons in die opinie, doch meer nog deed dit een jaren lange bestudeering der zaak, welke ons in deze een gevestigde meening verschafte. Toen, in die dagen, voelden ook wij de behoefte over dit onderwerp te schrijven, doch in welke richting? Ziet hier een vraag lezers, die zich menigmaal aan ons voordeed en die onopgelost bleef, toen zich van officieele en semi-officieele zijde meer de pressie deed gevoelen, die wij niet beter kunnen weergeven dan door een woordde pressie der fusiemannen. Toen zagen wij in, dat wij hier strijden en vechten konden zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 482