471 een tactisch oogpunt noodig zijn, gevechtsrapporten met schetsen en dergeiijken treft men in geen enkel werk aan. Het is zelfs de vraag of ze voor vele onzer expedities nog wel bestaan en of ze dus bij het Departement van Oorlog te raadplegen zouden zijn. Yan de latere expeditiën, zoo van onzen Atjeh-strijd en van Lombok be staan zeker voldoende gegevens, doch nog steeds schijnt men terug te deinzen voor een behandeling, die in eenigerlei opzicht maar naar critiek zweemt. Het zuivere Europeesche standpunt, dat de bekende militaire schrijvers innamen, om zoo spoedig mogelijk door een critische behandeling van de stof leering uit den oorlog van 1870/71 te putten, een oorlog die op allerlei wijze door Franschen, Duitschers, Engelschen enz., enz., van alle zijden bekeken is, weet men ten op zichte van onze Indische oorlogen nog niet in te nemen. Waagde men het den 24 jaar geleden ondernomen lste Atjeh-expeditie, bijv. aan de hand van het enquête verslag, thans eindelijk eens aan een gede tailleerde beschouwing op strategisch en tactisch gebied te onderwerpen, een studie die zeer zeker uiterst loonend zou zijn en veel leering zou kunnen stichten, men zou een storm van verontwaardiging over zijn hoofd zien trekken, wellicht zelfs den daarover vroeger gevoerden feilen strijd weder zien opleven. En wat zou er gebeuren, als men eens latere periodes uit dien Atjeh-Oorlog wilde behandelen Trouwens, hoe zou men daarvoor aan de gegevens komen, zou het Departement van Oorlog die afstaan, en zoo ja, zou ze eenige critiek toelaten? Te bejammeren is het zeker; de ervaring, in den Java Oorlog, ter Sumatra's Westkust, in Bandjermasin, Boni, enz. opgedaan, willen wij in geenen deele wegcijferen, doch wij kennen er zeker niet die waarde aan toe, die een leerrijke vooral critische beschrijving van de gebeurtenissen der laatste 20 jaren voor ons zou kunnen opleveren. Een dergelij-ke beschrijving, ondernomen zonder persoonlijke neven bedoelingen, eenvoudig uit een militair wetenschappelijk oogpunt ter nedergesteld, kan niet nadeelig werken en slechts kleingeestige zielen zullen daarin alleen de beoordeeling der handelende personen terug vinden. Dit neemt echter niet weg, dat men hier in Indië nu eenmaal op dit standpunt staat en dat het den meesten, ook ons, niet gegeven is, daarin verandering te brengen. Een geschikte episode, waarvoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 484