474 „de z.g. Indische tactiek te maken, heb ik het onjuiste van die bewe- „ring ingezien". Zoowel uit deze woorden als uit de vroeger op blz. 469 door ons geciteerde blijkt duidelijk het door hem ingenomen standpunt. Overtuigend wil hij zijn lezers bewijzen, dat er geen Indische tactiek bestaat, „dat de grondregels en beginselen der tactiek tegenover „eiken vijand en overal dezelfden blijven en dat alleen hun toe passing wijziging ondergaat". V elnu, dan staan wij theoretisch niet op zoo'n erg verwijderd stand punt. Gemakshalve hechten wij nu wel aan dat woord Indische tactieken achten wij dat eenvoudiger en beknopter dan steeds te spreken van de toepassing der onveranderlijke grondregels en begin selen der tactiek in Indische omstandigheden tegenover een inland- schen vijand'" en toch bedoelen wij en ook anderen, die met rede des oordeels over „Indische tactiek" spreken, niets anders dan een toepassing der tactische regelen onder bepaalde Indische omstandig heden. Intusschen willen wij die uitdrukking „Indische tactiek", als zij aanstoot geeft, gaarne vermijden, al vinden wij het bezigen er van evenmin bespottelijk als het spreken over Europeesche tactiek, over nachttactiek, over Cubaansche tactiek, desnoods ook over mor gen-,middag- en avondtactiek en de raillerie van den schrijver op blz. YII van zijn voorbericht volgende, achten wij het al even vreemd om te gewagen van een afterdinner-toepassing der tactische grond beginselen en regels als van een afterdinner-tactiek. Schreven wij zoo even, dat de Heer van der Maaten en wij theore tisch met op zoo'n erg verwijderd standpunt staan, toch is de afstand grooter dan uit het vorige zou blijken. Voortgaande, over den inhoud van een tactiekcursus sprekende, zegt schrijver n.l.: „Men vergeet, dat daarin niets anders dan de lessen „der krijgsgeschiedenis en de ervaring van mannen, die den oorlog „van nabij en onder verschillende omstandigheden hebben leeren „kennen, vermeld zijn, voorzoover zij op de wijze van strijden, d.w.z. „op de gevechten betrekking hebben. Dit is zeer juist, doch volgt daaruit niet onmiddellijk, le dat de opvatting, omtrent hetgeen men vaste grondbeginselenvaste tactische regels noemt, afhankelijk is van subjectieve inzichten en 2e dat het

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 487