476 passingen zijn onder die omstandigheden tot zulke vaststaande regels geworden, dat wij daartoe alle recht hebben. Trouwens, als men eens bekende werken van Europeesche tactici opslaat en daarin de ontwikkeling der tactiek tot op haar heden- daagsch standpunt nagaat, dan vindt men evenmin die angst voor verschillende soorten van tactiek. Of hoort men daarin verkondigen, dat de grondbeginselen der tactiek reeds door de Oude Romeinen of misschien nog vroeger vastgesteld werden, dat die oude grondbe ginselen nog steeds vaststaande zijn en dat de toepassing er van slechts in den loop der tijden gewijzigd werd? Neen! Het buskruit bracht een geheele ommekeer in de tactiek. Zoo hoort men er eveneens van spreken, dat door de afschaffing der staande legers de tactiek geheel gewijzigd werd. Hetzelfde ziet men beweren van de oprich ting der groote legers der Fransche Republiek, alsmede van de groote volksmassa's, die de tegenwoordige legers der Europeesche Staten zullen vormen. En de groote verbeteringen, die de techniek in de bewapening aanbracht, als daar zijn de invoering van het getrokken achterlaad- geschut, de achferlaad-handvuurwapenen, de gewjjzigde munitie (granaten en granaatkartetsen in stede van volle kogels), de repe- teer-geweren en kanonnen, het rookzwakke en knalzwakke buskruit, enz., enz., hebben die niet meer gedaan en zullen die niet meer doen dan vaststaande tactische grondbeginselen en regels in hun toepassing wijzigen. Wij gelooven het wel en in die opinie hebben wij tal van bekende Europeesche schrijvers op onze hand zij wijzigen de tactiek zóódanig, zij brengen zoo'n ommekeer te weeg, dat men gerust spreken kan van andere tactische regels, van een geheele omzetting der tactiek in stede van van een min of meer gewijzigde toepassing. Een enkel voorbeeld en wel op het gebied der strategie, waarvoor zeer zeker in nog hoogere mate recht bestaat om van onveranderlijke grondbeginselen en regelen te spreken dan voor de tactiek. Een der fondamenteele regels der hedendaagsche Europeesche strategie luidt: Gescheiden marcheer en, vereenigd strijden". Is dat gescheiden marcheeren niet geheel en al beheerscht geworden door het noodza kelijke verplegingssysteem [n. 1, in de landstreek, waardoor men marcheert] en door de groote getalsterkte der tegenwoordige legers,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 489