Si 's Hage daarvan tevens een exemplaar om bij de bewerking te worden geraadpleegd. Naderhand verschenen de detailbladen hier photo- lithographisch in druk en werden twee exemplaren, een gekleurd en éen ongekleurd naar den Haag opgezonden. Deze (ongekleurde) detailbladen werden afgesneden en nauwkeurig aan elkaar passend opgeplakt, voor zoover zij een blad van 1: 100.000 vormen. Langs photographischen weg werd alsnu een negatief vervaardigd met behulp van een prisma (waardoor het beeld, alvorens in het objectief te vallen, rebours wordt gebracht en weder recht op het negatief komt). Dit negatief, waarop de kaart op de verlangde schaal (1100.000) doch met veel overtollige lijnen voorkwam, werd vervolgens geannulleerd, d. i. voor chemische werking ongeschikt gemaakt. Alles wat op de kaart gewenscht werd, moest nu op het negatief met de stift worden opgehaaldomtrekken, rivieren en hoogtelijnen met 100 Meter afstand; onnoodig te zeggen, dat hierbij de uitste kende, in Indië op 1:100.000 geteekende kaartbladen als gids on misbaar waren. Door deze bewerking bezat men de matrijs (1) voor de samen stelling der drie kleursteenen blauw, rood en geel en den steen, waarop de arceeriugen der bergen moesten voorkomen. Het overbrengen der teekening, welke tot gids voor den graveur moest dienen, geschiedde met behulp der Kooldruk-methode (waar over straks). Door de toepassing van een hoogst belangrijk procédé heeft men nu met behulp van de drie kleursteenen alle verlangde cultures eene gansche reeks kleuren en tinten weten aan te gevenhierdoor kan men zelfs 500 nuancen aanbrengen. Die tinten ontstaan door achtereenvolgende etsingen met salpeter zuur in den lithographischen steen, terwijl bij elke nieuwe etsing de reeds voltooide tint (de lichtere) door afdekking met asphalt aan de verdere inwerking van het zuur wordt onttrokken. Alvorens tot de etsing over te gaan moet de steen eerst met eene asphalt couche (1) Matrijs noemt men een stuk geprepareerd papier, waarop de teekening, door de werking van het licht, van het negatief is overgebracht. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 48