482 zooals die in ons Velddienstvoorschrift zijn voorgeschreven en zooals die in Indië wellicht nimmer in practijk zullen worden gebracht. Wij hopen, dat de heer van der Maaten, vóór dat het 3de Deel van zjjn werk verschijnt, in de gelegenheid kome om met een der gelijk compagniescommandant, als wij bedoelen, kennis te maken en hem in zijn compagnie te zien optreden. „De vraag zou kunnen rijzen"vervolgt de schrijver waarom „ik, zulk een meening voorstaande, er toch toe overgegaan ben, „verschillende onderwerpen, zooals: de bewapening, verpleging en „versterkingskunst voor elk volk afzonderlijk te bespreken. Mijn „antwoord daarop zou zijn „juist om de overeenkomst daarvan bij de „verschillende volken in het oog te laten springen". Ook wij zouden die door den schrijver verwachte vraag willen stellen, doch wij begrijpen het daarop gegeven antwoord niet recht. Uit deze en dergelijke uitlatingen van den schrijver zou men kunnen afleiden, dat zijn boek geen ander doel had, dan alleen er op te wijzen hoezeer de z. g. Indische tactiek gelijk is aan of nadert tot de alge- meene tactiek, dus dat het eigenlijk een negatief doel heeft. Zou men dan niet kunnen volstaan met het onderwijs in de algemeene tactiek voor aanstaande Indische officieren aan een met Indische toe standen bekend Nederlandsch of Indisch officier op te dragen en door hem slechts hier en daar aanwijzingen te doen geven omtrent de toepassing der tactische regels in Indië; zou men dan ook zoo'n groote waarde behoeven toe te kennen aan de Indische krijgsge schiedenis en andere daarmede verband houdende vakken Het feit reeds, dat men in Nederland, waar de autoriteiten tegen woordig werkelijk niet zonder noodzaak erkennen, dat er op leger- gebied verschil tusschen Nederland en Indië moet bestaan, waar zelfs een jacht naar het zoeken van overeenkomst bestaat, de behoefte ge voeld heeft om onder een afzonderlijk daarvoor aangewezen leeraar aan de K. M. Academie de tactiek met betrekking tot de Indische oorlogen te doen doceeren, is geheel met het bovenstaande in tegen spraak. Wij gelooven dan ook, dat een goed leeraar van het werk van den heer van der Maaten meer gebruik zal kunnen maken, dan om alleen op de overeenkomst tusschen de z. g. Europeesche en Indische tactiek

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 495