486 In de eerste plaats zal het de vraag zijn, aan welk soort van aan randing wij bloot zullen staan; ook dit punt zullen wij Diet nader in beschouwing nemen. Coups de main van eenige schepen, kleine partieele ondernemingen, desnoods met een 5 10000 man onder nomen, waartegenover wij in alle opzichten de meerdere zijn, kan de schrijver niet op het oog hebben. Hij kan slechts ondernemingen bedoelen door een krachtig expeditionnair korps ondernomen met het doel om onze koloniën te vermeesteren. In dat geval zullen wij te doen krijgen met een tegenstander van gelijk gehalte d. w. z. met een leger geoefend en georganiseerd om in de tropen op te treden, ongeveer op dezelfde wijze bewapend, uitgerust, samengesteld en geoefend als het onze. „Van gelijke bewe gingvervolgt de schrijver, doch dat is ons niet geheel duidelijk. De inlandHche vijand is, waar het de gemakkeliikheid om zich te bewegen betreft, steeds onze meerdere en een onzer grootste moeilijkheden bij den strijd tegenover hem is steeds, dat hij zich, vooral in de terreinen, waarin wij hem moeten opzoeken, zoo uiterst gemakkelijk, wij daarentegen ons zoo bijzonder moeilijk kunnen verplaatsen. Die gelijke beweging is dus, vergeleken met den inlandscheo vijand, een factor, die ons den strijd gemak kelijker zal maken. Bovendien willen wij wel aannemen, dat een goed uitgeruste overzeesche expeditie tegen onze koloniën tal van hulpmiddelen zal medebrengen en dus ook de uiterste zorg aan haar transportsvezen zal worden besteed, doch als men in aanmer king neemt, welk een reusachtige vloot voor den overvoer van alles noodig is, wat er al vereischt wordt om alles te landeD, om een behoorlijke operatie-basis iD te richten, enz, dan is het duidelijk, hoe be'rekkelijk gemakkelijk wij op dit gebied zelfs de meerdere van onzen vijand kunnen zijn. Wij beginnen met het voordeel onzer spoorwegen, met gevestigd te zijn in een rijk land met tal van transportmiddelen. Wanneer wij niet geheel Gods water over Gods akker laten loopen, wanneer wij concentratie en mobilisatie, spoor weg-vervoer, enz. behoorlijk van te voren regelen en slechts iets willen doen om een eenvoudigea transporttrein op te richten, dan zal ons leger althans aanvankelijk veel bewegelijker kunnen zijn daD dat van den vijand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 499