38 worden bedekt, waarin met de machine een grisé van kruislijnen wordt blootgelegd: de steen wordt hierdoor gelijkmatig toegankelijk gemaakt voor de inwerking van het etsvocht en tegelijkertijd ge schikt tot afdrukken. Het is gemakkelijk iD te zien, dat men door achtereenvolgende etsingen een kleursteen verkrijgt, waarop bij afdrukken alle nuancen, van de lichtste tot de donkerste, kunnen worden aangegeven. En bezit men drie kleursteenen, dan krijgt men op deze wijze een zéér uitgebreid kleurentableau. (1) De beschrijving der kaart van Java en Hadoera werd op typo- autographische wijze aangebracht. Ik sprak zoo juist van de Tcooldrukmethodewelke dient om een omgekeerd beeld van de kaart op den steen te brengen, dat door den graveur gevolgd moet worden. Zij berust op de verharding van kaliumbichromaat in verbinding met eene organische stof met bijvoeging van eene oostindische-inkt oplossing in water. Nadat eene dergelijke couche zeer dun in het donker met watten op den steen gewreven en gedroogd is, wordt het negatief opgeklemd, waarna een oogenblik in het zonlicht geëxposeerd wordt. Het door het licht getroffen beeld verhardt nu en de rest wordt in den donker met lauw water afgespoeld. Zoo blijft de teekening achter, welke zich als eene fijne potloodschets aan het oog voordoet. Bij het Topographisch bureau te Batavia bedient men zich van deze methode niet, Daar volgt men om de gids voor den graveur te vervaardigen weder den photolithographischen weg, welke mij evenwel in dit opzicht minder verkieselijk toeschijnt. In de eerste plaats is de behandeling veel omslachtigermen moet toch eerst de matrijs op al- buminepapier vervaardigen, deze geruimen tijd inzwarten en afwasschen en haar op den steen overbrengen, die vervolgens gegomd en geëtst wordt. Nu eerst is de moedersteen gereed, welke den grondslag vormt voor (i) i>oze vinding, de zoogenaamde etsmethode, welke in tal van werken en brochures is toegelioht, werd ook besproken in de voordraoht van den Heer Eckstein in de V. t. b. v. d. K. „de productie en de procédés der Topographisohe Inrichting" (1888 1889 blz. 213 e. v.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 49