487 Van grooter sterkteNatuurlijk zal detanvaller van grooter sterkte moeten zijn, anders kon hij geen aanvaller wezen, dat reeds kunnen wij met gerustheid aannemen. Hij en wij zullen moeien detacheeren en troepen moeten bezigen tot het vasthouden van bepaalde punten, hi] bijv. van operatiebasis, communicatielijn, enz., Bovendien is als vrij vaststaande aan te nemen, dat hij in de strandklimaten meerdere verliezen zal lijden dan wij. Dit alles in aanmerking nemende, houden de vijand en wij een zeker beschikbaar veldleger over, waarmede uit een strategisch en tactisch oogpunt te rekenen valt. Natuurlijk dat het vijandelijk leger slerker zal moeten zijn; eenmaal aan dien eisch voldaan zijnde blijft verder slechts de vraag hoe de verhouding der getalsterkte zal zijn, Bij een bepaalde verhouding zal de taak van ons leger zeer goed mogelijk zijn; wordt die verhouding ongunstiger, dan wordt zij moeilijker en bij een zekere verhouding zal het onmogelijk zijn die taak met eenige kans op succes te volbrengen. Doch zelfs in dat geval, zal het Indische leger, evenals elk be hoorlijk georganiseerd leger, dat geroepen wordt om den vaderland- scheu bodem tegen den vreemden overweldiger te verdedigen, zijn taak met toewijding volgens zijn beste krachten trachten te volvoe ren. Dan zeer zeker zal die taak uiterst moeilijk zijn. Die moeilijkheid wordt hier echter beheerscht alleen door de on gunstige getalsterkte, een factor, waarmede wij ook in onze Indische oorlogen te rekenen hebben gehad en nog zullen moeten rekenen. In zijn open brief verklaart schrijver, dat zijn bewering dan ook meer de gevechten betrofdoch wii zien nog niet in, waarom per se het gevecht tegen den Europeeschen vijand zooveel moeilijker zal ziju. Wij zullen den schrijver niet onze bedekte Indische terreinen voorhouden. De strijd tegenover den Europeeschen vijand zal ge streden worden op en in de nabijheid der groote wegen( waarlangs alleen 's vijands en onze troepen met hun artillerie, hun treinen, enz., zich bewegen kunnen, dus juist in die terreinen, welke, hoewel ze veel moeilijker en bedekter zullen zijn dan in Europa, belangrijk minder bezwaren zullen opleveren dan de terreinen, welke de opera- tietooneelen vormen in den strijd tegenover den inlander Wellicht zullen er aan den strijd tegenover den Europeeschen vijand eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 500