488 troepen deelnemen, die als guerilla-benden zullen optreden en den vijand op zijn communicatielijnen, enz., zullen bedreigenwelnu, deze zullen zooveel mogelijk van het bedekte terrein gebruik maken, doch de meerderheid onzer troepen, welke den vijand in het open veld zal moeten afwachten of opzoeken, zal niet speciaal als haar gevechtsvelden kiezen, wat men onder Indische bedekte terreinen verstaat. Een algemeen bekend feit is het, dat de bevelvoering, de leiding enz. in gesloten orde gemakkelijker is dan in de gesloten orde met tus- schenruimten (1) en veel gemakkelijker dan in de verspreide orde. Niet dan gedwongen wordt dus die gesloten orde verlaten en wel om twee redenen, tengevolge van het vijandelijk vuur en van het bedekte teirein. De eerste reden zal er ons toe dwingen tegenover den ge- lijkbewapenden Europeeschen vijand steeds de verspreide orde toe te passen, doch ook de vijand zal dezelfde daaraaD verbonden moeilijk heden ondervinden en wel in hem minder goed bekend terrein. Deze Europeesche vijand wij moesten feitelijk spreken van een buiten- landschen vijand om China en Japan niet uit te sluiten, kan tweeërlei zijn, of wel een vijand gewoon om als wij dagelijks tegenover den Inlander op te treden, zooals bijv. het Engelsch-Indische of het Fransche bezettingsleger van Tonkin, of wel een geheel op Europeeschen voet geschoeid en geoefend leger, zooals bijv. het Russische. On- noodig zal het zeker zijn de vele voordeelen op te sommen, waarin ons leger in Indi'e tegenover troepen van dit tweede type zal ver- keerendaar tegenover kunnen wij gerust de nadeelen verbonden aau mindere oefening in het verspreide gevecht in den koop meenemen. Die troepen van het eerste soort eindelijk zullen, wanneer ze hun taak in Burmab, in Tonkin, enz naar behooren verrichtten, al even weinig tijd en gelegenheid gehad hebben, tot oefening in den strijd met een eventueelen Europeeschen vijand als wij; ook tegenover hen, gelcoven wij, dat noch onze officiereu noch onze troepen de minderen zullen zijn. En wat de moreele factor betreft? Zeer zeker, de beschrijving van een slagveld uit den Fransch-Duitschen oorlog, van de ontzettende ver- (1) In tegenstelling met den heer van der Maaten vinden wij, dat de uitdrukking gesloten orde met tusschenruimten zeer kernachtig uitdrukt, dat men hier met een ge sloten, geen verspreide orde te doen heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 501