39 de overdrukken op vooraf gegomde kleursteenen, de z. g. n. „Abklat- schen". Uit deze behandelingswijze volgt verder, dat men tweemaal voor het overbrengen papier moet bezigen, dat te allen tijde aan vormverandering onderhevig is. De kleursteenen leveren derhalve ook geen volkomen identiek beeld, wat bij toepassing der kooldrukmethode wel het geval is; terwijl ten slotte gravure op de koolteekening gemakkelijker is dan op een gegomden, met inkt bedekten steen. (1) Het zij mjj vergund, hier ter plaatse te wijzen op eene hoogst belangrijke vinding, welke ter bereiding van de kleursteenen bij de strookkaart aan de Topographische Inrichting in praktijk wordt gebracht. De steen wordt van eene asphaltlaag voorzien, in het donker ge droogd en, door papier tegen het licht beschermd, in de pers gelegd. Daarna brengt men een afdruk van den gravuresteen op eenigszins vochtig karton door overdruk op het asphalt. Wanneer men nu de laag onmiddellijk met goudbronspoeder bestrooit, hecht dit aan den inkt, d. i. de teekening. Van de rest wascht men na droging het overtollige poeder met eene zachte spons weg. Nu wordt de steen aan het licht blootgesteld, waardoor de asphalt verhardt op alle, niet gebronsde gedeeltende teekening blijft zacht en oplosbaar in terpentijn, zoodat, wanneer men den steen hiermede bedekt, binnen weinige minuten de asphaltlijnen worden opgelost en de geheele teekening en creux verschijnt. De ljjnen, welke niet in kleur moeten verschijnen, dekt men vervol gens door een penseel met opgeloste asphalt af, terwjjl men ten slotte tot etsing overgaat. Het vocht werkt nu op den steen in, alleen daar ter plaatse, waar de asphalt is blootgelegd, d. i. dus waar de kleur- lijnen verlangd worden. (1) De kooldrukmethode is in Indië ook aangewend en wel bij de vervaardiging van de kaart van Billiton (1883). Maar zooals het meer met dergelijke zaken gaat, wat voor Nederland goed is, is daarom niet zonder bezwaar in Indië. Hier klaagden de litho- grafen toen, dat het graveeren door de gelatinelaag moeilijkheden opleverde, terwijl het werken met groote negatieven in een donkere kamer in de warmte zeer bezwaarlik is. Daarentegen vertoont de af klats zich zeer licht en toch duidelijk op den steen, kunnen vele afklatsen in korten tijd worden vervaardigd en heeft zich bij de nu gevolgde methode nooit het bezwaar voorgedaan, dat de afmetingen niet juist waren. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 50